PIT od ZUS w 2022 roku

W drugiej połowie stycznia 2022 roku ruszyła wysyłka deklaracji podatkowych PIT do około 10 mln świadczeniobiorców ZUS. Mowa o osobach, które w świadczenia z ubezpieczeń społecznych pobierali w 2021 roku. 

PIT od ZUS w 2022 roku
  • Michał Górecki
  • /
  • 31 stycznia 2022

Deklaracje podatkowe z ZUS

Każdego roku pod koniec stycznia ZUS rozpoczyna akcję wysyłania do świadczeniobiorców trzech rodzajów deklaracji podatkowych. Są to PIT-40A, PIT-11A oraz PIT-11. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakłada, że zakończy się ona w połowie lutego. To oznacza, że jeszcze przed pierwszym dniem marca, każda osoba, która choć raz w ubiegłym roku pobrała świadczenie PIT, otrzymała stosowną deklarację. Będzie ona potrzebna do rozliczenia z fiskusem. 

Kiedy dostanę PIT z ZUS?

Są jednak świadczeniobiorcy, którzy już otrzymali deklarację PIT. Mowa o 2,5 mln dokumentów z czego 2,3 mln trafiła do emerytów i rencistów. Około 205 tysięcy deklaracji dotyczy osób, które otrzymały w 2021 roku zasiłki. 

Jesteś płatnikiem ZUS? Do końca stycznia trzeba złożyć informację ZUS IWAJesteś płatnikiem ZUS? Do końca stycznia trzeba złożyć informację ZUS IWAMichał Górecki

Dla kogo PIT-40A z ZUS?

Deklarację oznaczoną symbolem PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w ostatnim miesiącu roku pobrali świadczenie z zakładu. Ten sam dokument otrzymają osoby, które korzystały np. ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Ta sama deklaracja trafi również do osób pobierających rentę socjalną.

Dla kogo PIT-11A z ZUS?

Dokument oznaczony jako PIT-11A jest informacją o dochodach, która dotyczy osób pobierających zasiłek chorobowy i macierzyński. To samo dotyczy osób, które w chwili rozliczania podatku nie należą do grona świadczeniobiorców ZUS. 

Dla kogo PIT-11?

Deklaracja PIT-11 przeznaczona jest dla świadczeniobiorców, którzy pobierali świadczenie po osobie zmarłej lub alimenty potrącane ze świadczeń ZUS, które trafiają dla osób alimentowanych na podstawie ugody lub prawomocnego wyroku sądu. 

Czy PIT można znaleźć na PUE ZUS?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych - „osoby, którym ZUS wypłacał świadczenia będą miały dostęp do deklaracji PIT także na swoim profilu na portalu PUE ZUS. Aby zobaczyć swoją deklarację PIT trzeba zalogować się na PUE ZUS i wybrać zakładkę [Świadczeniobiorca] > [Formularze PIT]. PIT dostępny będzie w formie PDF. Można go w każdej chwili wydrukować lub zapisać na dysku komputera”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!