Miliardy złotych na kontach rolników

Na konta bankowe rolników do 28.01.2022 r. trafiło 11,92 miliardów złotych z tytułu dopłat bezpośrednich. Ponadto 2,6 miliarda złotych zostało przelanych w ramach płatności obszarowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za 2021 rok.

Miliardy złotych na kontach rolników
  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 stycznia 2022

Pieniądze w rękach rolników – głównie zaliczki

Jak przyznaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa znaczny udział w tej kwocie mają zaliczki, które wypłacane były uprawnionym rolnikom między 18 października a 30 listopada. W tym czasie trafiły one do 1,21 mln rolników. Ich łączna wartość to około 9,88 mld złotych z tytułu dopłat bezpośrednich. Przeszło 858 tysięcy beneficjentów otrzymało także zaliczkowe płatności obszarowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). W tym drugim przypadku mowa o łącznej puli 2,21 mld złotych. 

Do kiedy płatności końcowe od ARiMR

1 grudnia 2021 roku ruszył proces przekazywania płatności końcowych zarówno w ramach dopłat bezpośrednich, jak również obszarowych PROW za rok 2021. Jak zapewnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, instytucja postara się wypłacić te środki jak najszybciej. Niemniej warto pamiętać, że ostateczny termin na realizację wypłat jest dość odległy i upływa dopiero z końcem czerwca 2022 roku. 

Koniec z biurokracją w rolnictwie? Ministerstwo pyta o zdanieKoniec z biurokracją w rolnictwie? Ministerstwo pyta o zdanieMikołaj Frączak

Czekam na pieniądze z ARiMR – co robić?

ARiMR apeluje obecnie od rolników oczekujących na wypłaty, aby sprawdzili, czy Agencja posiada właściwe dane dotyczące numerów kont bankowych. W sytuacji, w której byłyby one nieaktualne, pieniądze z powrotem trafią na konto ARiMR. 

Jeśli w ostatnim czasie doszło do jakichkolwiek zmian związanych z używanym rachunkiem bankowym, warto je zgłosić w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Ile pieniędzy dla rolników?

Jak informuje ARiMR - W tegorocznej kampanii wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników, a koperta finansowa przeznaczona na ich realizację wynosi 15,63 mld zł. Natomiast cały budżet na płatności obszarowe z PROW za 2021 r. sięga nieco ponad 3 mld zł”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!