Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w czasie piątej fali pandemii

Od 1 do 27 lutego 2022 roku rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rada Ministrów przyjęła właśnie stosowne rozporządzenie w tej sprawie. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w czasie piątej fali pandemii
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 lutego 2022

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Jak tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, decyzja w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego podyktowana jest powrotem nauki zdalnej. Co prawda wraca ona w szkołach podstawowych w starszych klasach V-VIII oraz ponadpodstawowych. Resort zwraca jednak uwagę, że tak samo jest w przypadku placówek ponadpodstawowych specjalnych, w tym również tych, które działają w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej. 

Szkoła zamknięta — co robić? 

Minister Marlena Maląg tłumaczy, że ta forma wsparcia będzie przysługiwała w sytuacji zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania placówki z powodu COVID-19, do której uczęszcza dziecko. „Decydując się ponownie na wprowadzenie nauki zdalnej, zdecydowaliśmy, że rodzice znów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku, żeby zapewnić dzieciom opiekę podczas nauki w domu – powiedziała szefowa resortu rodziny.

To oznacza, że z zasiłku będzie można skorzystać także w sytuacji, w której np. cała klasa pierwsza szkoły podstawowej została objęta kwarantanną i nauczaniem zdalnym z uwagi na wystąpienie przypadku COVID-19 i kontakt z chorym. 

STAŁO SIĘ! Wraca nauka zdalna! Do kiedy?STAŁO SIĘ! Wraca nauka zdalna! Do kiedy?Monika Świetlińska

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2022

Zasady udzielania zasiłku opiekuńczego są zbieżne z tymi, jakie obowiązywały w wybranych okresach 2021 roku. Z tego typu wsparcia mogą skorzystać rodzice i opiekunowie dzieci w wieku do ósmego roku życia. Granica wieku zmienia się do 16 lat w przypadku podopiecznych z orzeczeniem niepełnosprawności.

Jeśli niepełnosprawność została stwierdzona w stopniu znacznym lub umiarkowanym, wówczas zasiłek dla rodzica lub opiekuna przysługuje do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. W przypadku osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mówimy już o granicy wieku wyznaczonej przez rozporządzenie na 24 rok życia. 

Warunek dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Zgodnie z rozporządzeniem rządowe wsparcie przysługuje tylko w sytuacji, jeśli nie ma drugiego rodzica, który może zapewnić  opiekę nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do okresu, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy w myśl przepisów zawartych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w przypadku choroby i macierzyństwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!