Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w czasie piątej fali pandemii

Od 1 do 27 lutego 2022 roku rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rada Ministrów przyjęła właśnie stosowne rozporządzenie w tej sprawie. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w czasie piątej fali pandemii
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 lutego 2022

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Jak tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, decyzja w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego podyktowana jest powrotem nauki zdalnej. Co prawda wraca ona w szkołach podstawowych w starszych klasach V-VIII oraz ponadpodstawowych. Resort zwraca jednak uwagę, że tak samo jest w przypadku placówek ponadpodstawowych specjalnych, w tym również tych, które działają w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej. 

Szkoła zamknięta — co robić? 

Minister Marlena Maląg tłumaczy, że ta forma wsparcia będzie przysługiwała w sytuacji zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania placówki z powodu COVID-19, do której uczęszcza dziecko. „Decydując się ponownie na wprowadzenie nauki zdalnej, zdecydowaliśmy, że rodzice znów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku, żeby zapewnić dzieciom opiekę podczas nauki w domu – powiedziała szefowa resortu rodziny.

To oznacza, że z zasiłku będzie można skorzystać także w sytuacji, w której np. cała klasa pierwsza szkoły podstawowej została objęta kwarantanną i nauczaniem zdalnym z uwagi na wystąpienie przypadku COVID-19 i kontakt z chorym. 

STAŁO SIĘ! Wraca nauka zdalna! Do kiedy?STAŁO SIĘ! Wraca nauka zdalna! Do kiedy?Monika Świetlińska

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2022

Zasady udzielania zasiłku opiekuńczego są zbieżne z tymi, jakie obowiązywały w wybranych okresach 2021 roku. Z tego typu wsparcia mogą skorzystać rodzice i opiekunowie dzieci w wieku do ósmego roku życia. Granica wieku zmienia się do 16 lat w przypadku podopiecznych z orzeczeniem niepełnosprawności.

Jeśli niepełnosprawność została stwierdzona w stopniu znacznym lub umiarkowanym, wówczas zasiłek dla rodzica lub opiekuna przysługuje do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. W przypadku osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mówimy już o granicy wieku wyznaczonej przez rozporządzenie na 24 rok życia. 

Warunek dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Zgodnie z rozporządzeniem rządowe wsparcie przysługuje tylko w sytuacji, jeśli nie ma drugiego rodzica, który może zapewnić  opiekę nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do okresu, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy w myśl przepisów zawartych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w przypadku choroby i macierzyństwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!