Takie są przychody partii politycznych

Główny Urząd Statystyczny podzielił się informacjami na temat przychodów partii politycznych. W porównaniu z 2018 rokiem w 2020 roku suma przychodów była wyższa o niemal 43 mln zł. Skąd partie pozyskują takie sumy? To nie tylko środki publiczne.

Takie są przychody partii politycznych
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 1 lutego 2022

Wyższe przychody partii politycznych

Jak podał GUS, w 2020 roku suma przychodów 55 partii politycznych uzyskujących przychody wyniosła 163,2 mln zł i była wyższa w stosunku do kwoty sprzed dwóch lat o 42,7 mln zł. 

- Ponad połowę wszystkich przychodów stanowiła dotacja podmiotowa wypłacona z budżetu państwa po wyborach do Sejmu i Senatu przeprowadzonych jesienią 2019 roku - zaznaczył Departament Edukacji i Komunikacji Głównego Urzędu Statystycznego.

Jesteśmy świadkami Jesteśmy świadkami 'cudu polskiej gospodarki'Monika Świetlińska

Co ciekawe, partie, których reprezentanci zasiadali w parlamencie RP uzyskały przychody w wysokości 161,6 mln zł, tj. 99,0% łącznej kwoty przychodów (w 2018 roku odsetek ten wyniósł 80,6%). Z kolei partie uczestniczące we władzy tylko na szczeblu samorządowym uzyskały 0,6%, a nie biorące udziału we władzach – 0,4% łącznej kwoty przychodów w 2020 roku.

Aż 28 partii z przychodem niższym niż 10 tys. zł

Okazuje się, że wśród partii posiadających przychody aż 28 ugrupowań zadeklarowało przychody nieprzekraczające 10 tys. zł, natomiast liczba partii osiągających przychody wyższe niż 10 tys. zł wyniosła 27, w tym 7 partii politycznych osiągnęło w 2020 roku przychody przekraczające 1 mln zł.

Średnia wartość środków, które przypadły na jedną partię w 2020 roku  wyniosła 3 mln zł, choć połowa badanych ugrupowań deklarujących posiadanie przychodów osiągnęła wpływy nieprzekraczające 10,2 tys. zł. W 2018 r. średnia i mediana wynosiły odpowiednio 2,1 mln zł oraz 10,2 tys. zł.

Skąd partie pozyskały takie pieniądze?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2020 roku inaczej niż dwa lata wcześniej kształtowała się struktura przychodów partii politycznych, co związane było z wyborami samorządowymi w 2018 roku oraz wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. 

Cele nowej ustawy o prawach konsumentaCele nowej ustawy o prawach konsumentaRafał Stępniewski

- Ponad połowę przychodów w 2018 r. stanowiły środki przekazane przez osoby fizyczne, w tym w formie darowizn, spadków i zapisów bądź składek członkowskich (53,2%) — przekazuje GUS.

Z kolei w 2020 roku przeważającą część przychodów stanowiły środki publiczne przekazane w ramach określonych ustawami dotacji i subwencji (91,4%). Łącznie z budżetu państwa partie pozyskały w 2020 roku 149,2 mln zł wobec 52,0 mln zł w 2018 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!