Polski Ład w emeryturach: ruszyły zwroty podatku [FILM]

Emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenia w przedziale 4921-12800 zł brutto, otrzymują w lutym wyższe przelewy i przekazy z ZUS. To przez zwroty nadpłaconego podatku za styczeń.

Polski Ład w emeryturach: ruszyły zwroty podatku [FILM]
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 2 lutego 2022

Wyrównanie emerytury i renty

Każdy z tej grupy otrzyma wyrównanie razem ze swoją emeryturą lub rentą za luty. – Pierwsze wyrównania już trafiły do uprawnionych. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków, ZUS wypłaca te środki z urzędu – informuje zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Biłgoraju, Bogdan Mach.

Zwrot nadpłaconego podatku przysługuje na podstawie styczniowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów. W jego wyniku zaliczkę na podatek dochodowy od emerytur i rent, wynoszących od 4921 do 12800 zł, oblicza się na zasadach z poprzedniego roku. Dzięki temu tzw. Polski Ład jest neutralny dla bieżących wypłat tej grupy świadczeniobiorców. 

Wypłata "na rękę"

W przypadku niemal wszystkich emerytur i rent wynoszących do 4920 zł brutto, tzw. Polski Ład spowodował wzrost wypłaty „na rękę”. Różnica ta wynosi od złotówki do nawet 187 zł więcej miesięcznie – precyzuje dyrektor Mach. 

Możesz już złożyć wniosek o 500+ na nowy okres [FILM]Możesz już złożyć wniosek o 500+ na nowy okres [FILM]Monika Świetlińska

- Dla emerytur i rent powyżej 12800 zł zmiany podatkowe oznaczają nieco niższe wypłaty netto. Osób pobierających tak wysokie świadczenia z ZUS jest w całej Polsce około 460 - dodaje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!