Rodzicielskie świadczenie uzupełniające – ile osób korzysta z programu „Mama 4+”?

Niedługo miną trzy lata, odkąd w Polsce funkcjonuje program „Mama 4+”. Na czym on polega, ile kosztuje, oraz ile osób co miesiąc z niego korzysta? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w danych opublikowanych właśnie przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające – ile osób korzysta z programu „Mama 4+”?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 lutego 2022

Program „Mama 4+” — jakie świadczenia?

Program „Mama 4+” powstał po to, by nie było sytuacji, w której matka czwórki lub większej liczby dzieci pozostawałaby bez prawa do minimalnej emerytury. W tym przypadki rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje w wysokości minimalnej emerytury. To wsparcie dla osób, które poświęciły znaczną część życia na wychowanie czwórki (i więcej dzieci). W polskich realiach wiele kobiet pracowało zbyt krótko by uzyskać prawo do minimalnej emerytury.

Nazwa programu sugeruje, że program ten jest wsparciem wyłącznie dla kobiet. Rzeczywiście, korzystają z niego głównie panie, ale nie brakuje także ojców, którzy zakwalifikowali się do takiej formy wsparcia. 

„Mama 4+” w praktyce

Program „Mama 4+” został wdrożony późną zimą 2019 roku. W ocenie ministerstwa rodziny to działanie, które wpisuje się w ideę solidarności społecznej. To forma doceniania osób, które wychowując swoje dzieci, wykonywały ciężką pracę, choć nie miała ona charakteru pracy zawodowej. Ich wkład w budowanie przyszłości naszego kraju jest jednak nie do przecenienia. „Mama 4+” to bardzo ważny program. Nie godziliśmy się na to, by matka czwórki, piątku czy większej liczby dzieci jesień życia przeżywała bez prawa do nawet minimalnej emerytury” - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Możesz już złożyć wniosek o 500+ na nowy okres [FILM]Możesz już złożyć wniosek o 500+ na nowy okres [FILM]Monika Świetlińska

Ile osób korzysta ze świadczenia „Mama 4+”?

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w ostatnim miesiącu 2021 roku, państwo wypłaciło łącznie 66,6 tysięcy takich świadczeń. Zdecydowana większość świadczeń, bo 65,3 tys. pochodziło z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pozostałe 1,3 tys. z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Ile kosztuje nas program „Mama 4+”?

Zgodnie z wyliczeniami MRiPS od 1 marca 2019 roku, czyli uruchomienia programu, do końca 2021 roku łącznie na ten cel trafiło przeszło 1,22 miliarda złotych. Z ZUS pochodziło 1,18 mld PLN, zaś z KRUS — 41,1 mln. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!