Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2022 – ile wyniesie? Jak wnioskować?

1 zł na każdy 1 litr oleju napędowego. Tyle wyniesie zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2022. To oznacza, że stawka będzie identyczna jak w 2021 roku. Zmieniają się jednak limity zużycia oleju potrzebnego do prac na roli. 

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2022 – ile wyniesie? Jak wnioskować?
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 lutego 2022

Zmiana limitu zużycia oleju w gospodarstwie rolnym

Zgodnie z nowymi przepisami zmienione zostają limity zużycia oleju napędowego, jaki jest wykorzystywany do prac w gospodarstwie rolnym. 

Po pierwsze, limit zostanie poniesiony ze 100 do 110 litrów na każdy hektar użytków rolnych. Ta zmiana dotyczy przypadku rocznego limitu, który jest ustalany dla powierzchni użytków rolnych, których posiadaczem lub współposiadaczem jest producent rolny. Wskaźnik liczony jest od stanu posiadania na dzień 1 lutego danego roku. 

Po drugie, z 30 do 40 litrów wzrośnie limit na jedną średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową bydła, jaka znajduje się w posiadaniu producenta rolnego. W tym przypadku chodzi o stan posiadania w ubiegłym roku. Warto o tym pamiętać!

Miliardy złotych na kontach rolnikówMiliardy złotych na kontach rolnikówAnna Malinowska

Zwrot akcyzy dla rolników – konieczne faktury

Ośrodki Doradztwa Rolniczego przypominają, że każdy rolnik, który chce skorzystać z prawa do zwrotu części wydatków na olej napędowy potrzebny w bieżącej działalności, muszą zbierać faktury. Ponadto wnioski muszą być składane w konkretnych terminach. 

Terminy składania wniosków o zwrot akcyzy

Wnioski o zwrot akcyzy należy składać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od tego gdzie znajdują się grunty rolne. Załącznikiem do nich muszą być faktury VAT lub ich kopie, które stanowią dowód zakupu paliwa.

- Faktury za zakupy wystawione w okresie od 1.08.2021 r. do 31.01.2022 r. należy złożyć między 1.02.2022 r. a 1.03.2022 r.

- Dokumenty sprzedaży wystawione w okresie 1.02.2022 r. do 31.07.2022 r. należy złożyć między 1.08.2022 r. a 31.08.2022 r.

Co oprócz faktur potrzebne do wniosku o zwrot akcyzy?

W przypadku rolników zajmujących się chowem i hodowlą bydła należy złożyć dokument z ARiMR z informacją o średniej rocznej liczbie dużych jednostek bydła za rok poprzedzający złożenie wniosku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!