Czesi wycofali skargę ws. Turowa. To koniec problemów?

Republika Czeska wycofała swoją skargę do instytucji europejskich ws. Turowa i to kończy sprawę – poinformował w piątek (4.02) premier Mateusz Morawiecki. Czy rzeczywiście problemy wokół Turowa przechodzą do historii? 

Czesi wycofali skargę ws. Turowa. To koniec problemów?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 lutego 2022

Ile zapłaciliśmy Czechom?

Z wypowiedzi premiera udzielonej podczas konferencji prasowej w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu, pieniądze trafiły na konta Czechów już wczoraj. To 35 mln euro oraz 10 mln euro pochodzących z Polskiej Grupy Energetycznej. Dalej sprawy miały potoczyć się błyskawicznie „Republika Czeska wycofała swoją skargę” – powiedział Mateusz Morawicki. 

Porozumienie polsko-czeskie ws. Turowa

Porozumienie ws. Turowa zostało podpisane 3 lutego 2022 roku w Pradze przez premiera Morawieckiego oraz jego czeskiego odpowiednika Petra Fialę. Dokładny tytuł umowy między Polską a Czechami brzmi „o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów”.

Finansowo skorzysta na tym m.in. Kraj Liberecki, czyli region bezpośrednio sąsiadujący z tzw. workiem turoszowskim, na terenie którego znajduje się problematyczna kopalnia. Co ciekawe władze w Libercu już potwierdziły otrzymanie środków od Fundacji PGE (10 mln euro).

Lasy Państwowe wspierają lasy prywatne – w jaki sposób?Lasy Państwowe wspierają lasy prywatne – w jaki sposób?Mikołaj Frączak

Czy musimy zapłacić karę zasądzoną przez TSUE?

Otwarty pozostaje problem kar zasądzonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przypomnijmy, nałożył on na Polskę karę pół miliona euro dziennie, za niezaprzestanie pracy spornej kopalni w Turowie. Sprawa ciągnie się od września 2022 roku. Wiadomo, że Warszawa nie zapłaciła dotąd ani eurocenta z wymierzonej kary. 

Oczywiście porozumienie z Czechami, które zaowocowało wycofaniem przez Pragę swojej skargi, kończy sprawę tu i teraz. W ocenie ekspertów nie umarza jednak kar, jakie do dziś narosły od września. Rząd nie zgadza się z taką oceną sytuacji i zapowiada, że będzie się odwoływał w tej kwestii. W ocenie premiera Mateusza Morawieckiego, sprawę sporu o Turów można już uznać za zakończoną. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!