Jak emeryci i renciści rozliczają się z PIT?

15 lutego 2022 r. w Elektronicznym Urzędzie Skarbowym rusza możliwość złożenia zaznania PIT za 2021 rok. Będzie ona aktywna do 2 maja 2022 r. W jaki sposób emeryci i renciści mogą przekazać 1 procent podatku na wybrany przez siebie cel? Jak najszybciej można otrzymać zwrot podatku? Odpowiadamy.

Jak emeryci i renciści rozliczają się z PIT?
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 lutego 2022

Składać, czy nie składać PIT? – Twój wybór

Ministerstwo Finansów przypomina, że osoby, które otrzymały od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego PIT-11A mają wybór. Mogą złożyć samodzielnie zeznanie roczne lub… nie robić nic. Wybierając drugą ewentualność, to urząd skarbowy zaakceptuje zaznanie PIT-37 za ubiegły rok, które w sposób automatyczny zostało wygenerowane w elektronicznej usłudze „Twój e-PIT”.

PIT od ZUS w 2022 rokuPIT od ZUS w 2022 rokuMichał Górecki

Kiedy zwrot nadpłaty podatku?

Ministerstwo Finansów podpowiada, w jakich okolicznościach można uzyskać szybciej zwrot nadpłaconego podatku. Jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane albo złożone elektronicznie — najłatwiej w usłudze Twój e-PIT, dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl zwrot nadpłaty podatku trwa do 45. dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3. miesięcy”. 

Warto pamiętać, że uzyskanie zwrotu nadpłaty jest możliwe tylko wtedy, kiedy zgłosimy swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego. Można to zrobić zarówno w zeznaniu podatkowym jak i na formularzu ZAP-3. W sytuacji, w której zgłosiliśmy już wcześniej numer konta, nie musimy robić niczego w tej sprawie. 

Czy emeryt może przekazać 1% podatku dla OPP?

Każdy emeryt i rencista, który otrzymał z ZUS lub KRUS PIT-40A i chce przekazać jeden procent swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego, może ją wskazać w oświadczeniu PIT-OP lub wpisać na zeznaniu podatkowym. 

W przypadku osób, które co roku wspierają tę samą organizację pożytku publicznego, nie muszą niczego wpisywać. Jeśli do końca marca rząd nie odwoła stanu epidemii, urząd skarbowy przyjmie automatycznie, że chcemy wesprzeć tę samą organizację pożytku publicznego, co rok wcześniej. Jeżeli natomiast podatnik chce przekazać 1% podatku na rzecz innej OPP niż rok wcześniej, to wskazuje ją w zeznaniu, które składa do swojego urzędu skarbowego” – informuje resort finansów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!