5 rozwiązań Polaków na brak pieniędzy w domowym budżecie
Co robić, gdy brakuje pieniędzy? Święta nadszarpnęły budżet, wyprzedaże już się kończą, stale rosną ceny wszystkiego… Jak nad tym zapanować? Jakie Polacy mają metody na łatanie dziur w domowym budżecie?

- Monika Świetlińska
- /
- 8 lutego 2022
Jak sobie radzimy z problemami finansowymi?
Odpowiedzi na te pytania zna Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, na zlecenie którego Quality Watch zrealizował badanie wśród Polaków. Jakie wnioski?
1. Cięcia i wydatki na podstawowe potrzeby
- W sytuacji, gdy nie wystarcza pieniędzy na podstawowe wydatki, najczęściej przyjmowaną strategią są cięcia, z czegoś trzeba zrezygnować. Pieniądze przeznaczane są na najważniejsze potrzeby i przyjemności, a większe zakupy muszą poczekać na lepsze czasy — dowiedzieliśmy się od Diany Borowieckiej, starszej specjalistki ds. PR w BIG InfoMonitor. Podała dalej, że jest to taktyka ponad połowy osób — 56 procent, którym zdarzają się kłopoty z finansami.
Jak oszczędzać pieniądze — budżet domowyMartyna Kowalska
2. Dodatkowa praca
Drugi sposób to poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodów – 32 procent ankietowanych decyduje się szukać dorywczych zajęć lub brać nadgodziny, co w sumie w czasach, gdy bezrobocie tylko nieznacznie przekracza 5 procent jest dużo prostsze do zrealizowania niż jeszcze kilka lat temu.
3. Sprzedawanie
- Gdy i to nie zadziała, pojawia się myśl, że należy coś sprzedać – uważa tak ponad jedna piąta ankietowanych, 22 procent.
4. Pożyczanie, ale tylko od rodziny
Oszczędzanie na emeryturę. Ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturę?Martyna Kowalska
Tyle samo osób deklaruje, że to moment, gdy można pożyczyć pieniądze, ale pod warunkiem, że od kogoś z rodziny — dalej wskazała Diana Borowiecka.
5. Brak opłat za rachunki
A co, jeśli bliscy odmówią? Polacy uważają, że nieuregulowanie bieżących rachunków to też sposób na oszczędzanie. - Aż 14 procent respondentów skredytuje się w elektrowni, spółdzielni mieszkaniowej, czy telekomie, po prostu nie płacąc w terminie za prąd, czynsz czy telefon. I zrobią to zdecydowanie chętniej niż w banku, czy firmie pożyczkowej - zdradziła starsza specjalistka ds. PR w BIG InfoMonitor.
Jak z głową robić zakupy spożywcze?Mikołaj Frączak
– Dylemat co robić, gdy brakuje pieniędzy zdecydowanie rzadziej kończy się dziś decyzją o zaciągnięciu pożyczki, czy kredytu. Między 2019 a 2021 rokiem odsetek osób chętnych do pożyczania w instytucjach finansowych spadł o 12 punktów procentowych do 48 procent. Najwyraźniej części badanych bardziej bezpieczne wydaje się przekładanie na później bieżących zobowiązań niż dokładanie sobie kolejnego. Mniejszą popularność kredytów gotówkowych w czasie pandemii potwierdzają też dane BIK, co z pewnością wynika z postawy potencjalnych klientów, ale także ostrożniejszej polityki kredytowej banków. Warto tu przy okazji dodać, że coraz chętniej brane są natomiast kredyty ratalne – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.