Waloryzacja emerytur i rent 2022. Są pierwsze wyliczenia

Ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent 2022? To pytanie zadają sobie świadczeniobiorcy ZUS. Mamy już pierwsze wyliczenia przedstawione przez Instytut Emerytalny. Na oficjalną publikację wskaźnika rząd ma czas do 25 lutego.

Waloryzacja emerytur i rent 2022. Są pierwsze wyliczenia
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 lutego 2022

Czym jest waloryzacja?

Mówiąc „waloryzacja”, mamy na myśli mechanizm, który polega na przywracaniu wartości wierzytelnościom i różnym płatnościom pieniężnym, które utraciły swoją początkową wartość. To samo dotyczy emerytur i rent. Prosty przykład: Za emeryturę w 2018 roku, można było kupić znacznie więcej, niż za tę samą kwotę obecnie. Z uwagi na inflację, świadczenia ZUS corocznie są podnoszone o wskaźnik waloryzacji. Szczególnie dzisiaj w dobie przyspieszającej drożyzny, na waloryzację mocno liczą emeryci i renciści. 

Wskaźnik waloryzacji

Na coroczną waloryzację świadczeń emerytalnych i rentowych jest ustawowy wzór. Według niego jest wyliczany wskaźnik waloryzacji. To średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług w poprzednim roku powiększony minimum o 20% realnego wzrostu średnich płac w tym samym okresie. 

Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Czy mogę ponownie przeliczyć emeryturę?Mikołaj Frączak

Jaka waloryzacja w 2022 roku?

Choć na publikację wskaźnika waloryzacji rząd ma jeszcze czas do 25 lutego, jego wysokość można już spróbować wyliczyć na podstawie ustawowego wzoru. Zrobił to właśnie Instytut Emerytalny.

 

Według informacji opublikowanych na Twitterze, biorąc pod uwagę realny wzrost wynagrodzeń w 2021 r. na poziomie 3% waloryzacja świadczeń powinna od 1 marca 2022 roku wynieść 5,7%. To oznacza, że minimalna emerytura według tych wyliczeń, może osiągnąć poziom 1322,18 PLN. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!