Lasy Państwowe szukają gruntów. Ruszyła ogólnopolska akcja skupu działek

Lasy Państwowe chcą powiększyć swoją powierzchnię. Ruszyła właśnie ogólnopolska akcja skupu gruntów, na których będą mogły być zasadzone nowe lasy. Chętni, którzy chcieliby odsprzedać swoją nieruchomość, powinni zgłaszać się do najbliższego nadleśnictwa.

Lasy Państwowe szukają gruntów. Ruszyła ogólnopolska akcja skupu działek
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 lutego 2022

Lasy Państwowe skupują grunty

Lasy to prawie 30% powierzchni naszego kraju. To lokuje pod tym względem Polskę w absolutnej czołówce w Europie. Lasy Państwowe chwalą się, że łączna powierzchnia terenów zalesionych rośnie z roku na rok. 77% z nich należy właśnie do Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. 

Jednym z zadań LP jest realizacja założeń znajdujących się w Krajowym Programie Zwiększania Lesistości, który został opracowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Nie wchodząc w szczegóły, strategicznym celem jest zwiększenie lesistości naszego kraju do 33 procent w 2050 roku. I właśnie dlatego Lasy Państwowe skupują nowe grunty, które pomogą w realizacji tego ambitnego planu. 

Lasy Państwowe wspierają lasy prywatne – w jaki sposób?Lasy Państwowe wspierają lasy prywatne – w jaki sposób?Mikołaj Frączak

Zwiększanie lesistości Polski

W ocenie wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki, skala działań LP w tym względzie jest satysfakcjonująca. „Mam nadzieję, że w tym roku uda się nabyć jeszcze więcej gruntów, by powierzchnia lasów w Polsce systematycznie rosła” –powiedział.

Akcja powiększania zasobów leśnych

W 2022 roku na barkach nadleśniczych będzie spoczywało zadanie aktywnej promocji skupu gruntów pod zalesianie. Obowiązujące zarządzenie dyrektora generalnego LP wskazuje także, skąd należy brać pieniądze na zakupy gruntów. Środki mają pochodzić z własnych funduszy nadleśnictwa, a w przypadku ich braku z funduszu leśnego. 

Jak sprzedać grunty Lasom Państwowym?

Po pierwsze, musimy się zorientować, w jakim nadleśnictwie znajduje się nasza nieruchomość. Lasy Państwowe mają swój własny podział administracyjny, który nie pokrywa się z granicami województw, czy powiatów. Następnie oferta z odpowiednim opisem działki musi trafić do nadleśnictwa. 

Jakie grunty skupują Lasy Państwowe? 

Zgodnie z art. 37 Ustawy o lasach LP mogą nabyć „lasy, grunty przeznaczone do zalesienia lub inne grunty lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa”. Można się więc spodziewać, że szczególnie atrakcyjne dla leśników będą tereny, które już sąsiadują z obszarami zalesionymi zarządzanymi przez LP. 

Ile można otrzymać za odsprzedaż gruntów pod zalesienie

Jak tłumaczą Lasy Państwowe „cena zakupu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!