Tyle Polska wydaje na politykę społeczną. To astronomiczna kwota!

Tylko w 2022 roku Polska wyda 112 MILIARDÓW złotych na politykę społeczną. Ponad połowa tej kwoty trafi do rodziców. Ostatnie 6 lat kształtowania polityki rodzinnej w Polsce minister nazywa „zmianą na lepsze wielu obszarów funkcjonowania państwa”. 

Tyle Polska wydaje na politykę społeczną. To astronomiczna kwota!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 lutego 2022

Ile Polska wydaje na „socjal”?

Zmieniliśmy na lepsze wiele obszarów funkcjonowania państwa” – mówiła z trybuny sejmowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Liczby, jakie przytoczyła przy okazji podsumowania ostatnich lat polityki rodzinnej, robią wrażenie. Tylko w 2022 roku na politykę społeczną trafi zawrotna kwota 112 miliardów złotych.

Polityka prorodzinna 2022

W tym roku obok popularnego świadczenia „Rodzina 500 plus” oraz „Dobry Start” debiutuje kolejny program wsparcia rodziców. Zapisany w Polskim Ładzie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wszystkie prorodzinne świadczenia adresowane do rodziców wyniosą w tym roku aż 62 miliardy złotych, czyli ponad połowę wszystkich środków przeznaczonych na politykę społeczną. 

12 tysięcy na dziecko. Teraz nie tylko przez internet?12 tysięcy na dziecko. Teraz nie tylko przez internet?Anna Malinowska

Ile kosztuje nas 500 plus?

Od początku działania programu „Rodzina 500 plus”, tj. od początku kwietnia 2016 roku do rodzin trafiło dotąd przeszło 176 miliardów złotych. Uprawnieni są obecnie rodzice 6,5 miliona dzieci.

Minister zaprzeczyła, że rządowe wsparcie przyczyniło się do ubywania kobiet z rynku zatrudnienia. W trzecim kwartale ubiegłego roku wskaźnik zatrudnienia pań w Polsce wynosił 71,4%, co oznacza, że jest wyższy od średniej unijnej. 

Popularność Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Wiadomo już, ze promowany przez rząd i wprowadzony z początkiem 2022 roku Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (12 tys. na dziecko) cieszy się dużą popularnością wśród rodziców małych dzieci. Do tej pory do obsługującego program Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło przeszło 440 tysięcy wniosków. 

Tylko w tym roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej spodziewa się zainteresowania RKO na poziomie 615 tysięcy wniosków. Zdecydowana większość wybiera nie dwuletni, ale roczny okres wypłaty wsparcia opieki nad dzieckiem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!