14. emerytura w 2022 roku? - zapadła decyzja

Będzie czternasta emerytura w 2022 roku – poinformował premier Matusz Morawiecki. Wiele wskazuje na to, że na dodatkowy bonus świadczeniobiorcy nie będą musieli czekać aż do listopada, tak jak było to w ubiegłym roku – wynika ze wstępnych zapowiedzi rządu.

14. emerytura w 2022 roku? - zapadła decyzja
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 lutego 2022

Czternasta emerytura 2022

Z zapowiedzi premiera Morawieckiego wynika, że 14. emerytura będzie wypłacana także w 2022 roku i to na podobnych zasadach jak poprzednio. Zmienić może się jednak termin wypłaty bonusowego świadczenia. Dodatkowe pieniądze mają trafić na konta emerytów i rencistów jesienią lub późnym latem. 

To oznacza szansę, że osoby uprawnione nie będą musiały czekać na „czternastkę” aż do listopada – tak jak było to w 2021 roku. W tej kwestii decyzja jednak jeszcze nie zapadła, a termin podany przez rząd pozwala na bardzo szeroką interpretację.

Dobre wieści dla emerytów

To kolejna dobra wiadomość dla emerytów. Podczas konferencji podano także wskaźnik waloryzacji świadczeń wypłacanych przez ZUS. Wiadomo już, że od 1 marca 2022 r. wzrosną one nie o 5,7% jak wynika to z ustawowego wzoru, ale aż o 7%. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Rząd podał wskaźnik waloryzacji emeryturRząd podał wskaźnik waloryzacji emeryturMikołaj Frączak

Czym się różni 14. od 13. emerytury?

Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, czternastka jest wypłacana z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji dochodowej osób pobierających świadczenia. Trzynastka natomiast jest „równym” bonusem dla wszystkich. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzymała to świadczenie w pełnej wysokości,  a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej” – czytamy w wyjaśnieniu MRiPS. 

Bez wniosku o 14. emeryturę

Warto pamiętać, że tzw. 14. emerytura to świadczenie zostanie wypłacane z urzędu. Nie ma więc mowy o składaniu jakichś dodatkowych dokumentów, zaświadczeń czy wniosków. 

Ważną informacją jest fakt, że świadczenie to nie podlega potrąceniom i egzekucjom.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!