Ruszają rozliczenia PIT. Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym

Ruszają rozliczenia PIT. W tym roku można się rozliczyć od 15 lutego do 2 maja. W tym czasie na podatników w internetowej usłudze Twój e-PIT będą czekały rozliczenia roczne za 2021 rok. Z kolei przedsiębiorcy mogą wysłać formularz przez e-Deklaracje.

Ruszają rozliczenia PIT. Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 lutego 2022

Kiedy startuje Twój e-PIT 

Od 15 lutego 2022 roku możliwe jest rozliczenie z fiskusem za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. To już czwarty raz, kiedy resort finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową udostępniają polskim podatnikom taką możliwość. Zgodnie z założeniami, jest ona dedykowana osobom, które przy rozliczeniu korzystają z formularzy PIT-37 i PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36. Również tą drogą będzie można przekazać 1% podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Będzie to możliwe w formularzu PIT-OP. 

Popularność usługi Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT jest jedną z najpopularniejszych usług elektronicznych w administracji — zauważa szef KAS Magdalena Rzeczkowska. Dość powiedzieć, że tylko w 2020 roku prawie połowa z 18,3 mln deklaracji w wersji elektronicznej złożono właśnie za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. 

Jak emeryci i renciści rozliczają się z PIT?Jak emeryci i renciści rozliczają się z PIT?Michał Górecki

Do kiedy rozliczenie PIT 2022

W tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę, a zatem podatnicy będą mieli nieco więcej czasu – do 2 maja 2022 roku. Do tego dnia, każdy podatnik może zweryfikować swoje rozliczenia, a także wprowadzić niezbędne modyfikacje, bezpośrednio w usłudze. W następnym kroku KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów. 

Zgodnie z podatkowym kalendarzem zeznanie PIT-28 za 2021 roku należy złożyć do 28.02.2022 r. W przypadku PIT-36 obowiązuje wspomniana wcześniej data do 2 maja 2022 roku. Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi” – informuje MF. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!