Inflacja najwyższa od ponad 21 lat

Co łączy jesień 2000 ze styczniem 2022? Inflacja. Po ponad 21 latach inflacja w Polsce liczona rok do roku przekroczyła wg wstępnych danych poziom dziewięciu procent i wyniosła 9,2%. W ten sposób zrealizował się scenariusz gorszy od prognoz NBP, jednak lepszy niż przewidywało wielu ekonomistów.

Inflacja najwyższa od ponad 21 lat
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 lutego 2022

Inflacja w styczniu 2022

Póki co, między bajki można włożyć prognozy mówiące o dwucyfrowej inflacji już w styczniu 2022 roku. Choć trzeba przyznać, że do przełamania psychologicznej bariery dziesięciu procent brakuje jednak niewiele. 

Inflacja w ubiegłym miesiącu liczona rok do roku wyniosła 9,2%. To sporo. Ostatni raz tak zły odczyt widzieliśmy w polskich danych makroekonomicznych w listopadzie 2000 roku. Z tą jednak różnicą, że wówczas inflacja stopniowo malała. Z miesiąca na miesiąc dane wyglądały zdecydowanie bardziej optymistycznie. Teraz mamy do czynienia z zupełnie odwrotną tendencją. 

9,2% to oczywiście ujęcie roczne. Porównując styczniowe ceny, z tymi notowanymi w grudniu zauważamy wzrost o 1,9%.

Rząd podał wskaźnik waloryzacji emeryturRząd podał wskaźnik waloryzacji emeryturMikołaj Frączak

Co napędza inflację?

Zdecydowanie najbardziej urosły ceny notowane w transporcie – o 17%. W tym statystycznym dziale znajdują się m.in. paliwa, które w porównaniu do stycznia 2021 roku zdrożały o 23,8%. Efekt tarczy jest wprawdzie widoczny, ale jedynie w ujęciu miesiąc do miesiąca. Tu pierwszy raz od dawna widzimy spadek o 4,4%. 

Ceny żywności i mieszkania

W okolicach średniej plasuje się wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych. W tym przypadku wzrost cen wyniósł 9,4%. Poważnym problemem mogą być koszty utrzymania mieszkania, które w styczniu wzrosły o 12% rok do roku. Zdecydowanie poniżej średniej z kolei znajdują się napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe. Tu wzrost cen w porównaniu do stycznia 2021 roku wyniósł zaledwie 3,7%. 

Będą dalsze podwyżki stóp procentowych?

Trudno oczekiwać by rozpoczęta na przełomie lata i jesieni ubiegłego roku seria podwyżek stóp procentowych już teraz wpłynęła na odczyt inflacji. Co do zasady efekt tego typu działań w obszarze polityki pieniężnej widoczny jest po 9-12 miesiącach. W ocenie ekonomistów, dalsze podwyżki stóp procentowych są bardzo prawdopodobne, co przełoży się m.in. na wysokość rat kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych i obliczanych na podstawie wskaźnika WIBOR. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!