Co się zmieni w emeryturach pomostowych?

Osoby, które planują ubieganie się o emeryturę pomostową, czekają zmiany. Zdaniem rządzących korzystne. Rada Ministrów chce m.in. by osoba wnioskująca o takie świadczenie, mogła to zrobić jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. 

Co się zmieni w emeryturach pomostowych?
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 lutego 2022

Emerytura pomostowa bez ryzyka?

Projekt zmian w przepisach ustawy o emeryturach pomostowych przyjął we wtorek (15.02) rząd. Możliwość zawnioskowania o emeryturę pomostową przed rozwiązaniem stosunku pracy ma uchronić takie osoby przed utratą pracy. 

Można wyobrazić sobie bowiem, że wnioskodawca nie spełni niezbędnych warunków do ustalenia prawa do takiego świadczenia. W obecnych uwarunkowaniach prawnych taka osoba zostaje z niczym. Bez pracy i bez świadczenia. Teraz takiego ryzyka po prostu ma nie być. 

Jak wnioskować o dodatek osłonowy? Jest oficjalny instruktaż [FILM]Jak wnioskować o dodatek osłonowy? Jest oficjalny instruktaż [FILM]Mikołaj Frączak

Oczekiwanie na emeryturę pomostową

Zgodnie z przyjętymi przez rząd przepisami, każdy pracownik, który zdecyduje się wnioskować o emeryturę pomostową, może spokojnie czekać na decyzję, nadal pracując. Do momentu rozwiązania stosunku o pracę, takie świadczenie będzie jedynie zawieszone. 

Na konieczność wprowadzenia takiej zmiany wskazywało wiele osób, które chcąc przejść na emeryturę pomostową, musiały wcześniej pożegnać się z dotychczasowym miejscem pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że czasem trudno jednoznacznie określić, czy rzeczywiście spełnia się wszystkie warunki takiego świadczenia, sama decyzja przypominała rosyjską ruletkę. Teraz niebezpieczeństwo pozostania bez pracy i środków do życia praktycznie nie będzie istniało. 

Czym jest emerytura pomostowa?

W przypadku emerytury pomostowej mówimy o świadczeniu okresowym, które przysługuje do momentu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Zatem mówimy tutaj o 60. roku życia w przypadku kobiet oraz 65. w przypadku mężczyzn. Tego typu rozwiązanie jest dedykowane osobom, które wykonują pracę w warunkach szczególnych. Szczególnie tam, gdzie istotnie zmniejsza się wydolność psychofizyczna pracownika, co ma wpływ na wykonywanie przez niego obowiązków. 

Przyjęte przez rząd przepisy teraz trafią do parlamentu. Jest duże prawdopodobieństwo, że ważna zmiana dla wielu osób w wieku przedemerytalnym wejdzie w życie jeszcze w 2022 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!