Eksport produktów rolno-spożywczych. Polska pobiła rekord

Pandemiczna rzeczywistość i inflacja nie są straszne dla eksporterów produktów rolno-spożywczych. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w 2021 roku padł kolejny rekord w tej dziedzinie. Czy uda się podtrzymać ten trend?

Eksport produktów rolno-spożywczych. Polska pobiła rekord
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 lutego 2022

Wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi bazując na danych sprzedażowych za 2021 rok, wskazuje na znaczący wzrost eksportu. Jak wynika z oficjalnych danych wartość ogółem eksportowanych towarów w ubiegłym roku, wzrosła o 9 procent. Osiągnęła bowiem nigdy nienotowany pułap 37,4 mld euro. Przeliczając na złote, to 170,8 mld złotych. Dane przedstawił wicepremier i szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

Polityk zwrócił uwagę na fakt, że mimo poważnych ograniczeń, jakie wynikają z pandemii koronawirusa na światowych rynkach, przedsiębiorcy w branży rolno-spożywczej zorientowani na zagraniczną sprzedaż doskonale sobie radzą na rynku. 

Polska szóstym producentem jaj kurzych w EuropiePolska szóstym producentem jaj kurzych w EuropieMichał Górecki

Rośnie eksport, spada import

Resort rolnictwa zwraca uwagę, że dodatniej dynamice eksportu towarzyszy jednocześnie spadek tempa importu, a to dobra informacja dla krajowych producentów, którzy w mniejszym stopniu muszą konkurować z zagranicznymi podmiotami. 

Aktualnie różnica między eksportem a importem zwiększyła się o prawie 10 procent. To oznacza wyraźnie dodatnie saldo wymiany produktów rolno-spożywczych. Obecnie wskaźnik ten wynosi 12,7 mld euro. 

Mniejsze ryzyko nadwyżek krajowej żywności

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w krótkim opisie sytuacji ekonomicznej w wymianie międzynarodowej wskazuje, że „Możliwość zwiększania eksportu artykułów rolno-spożywczych pozwala na zagospodarowanie nadwyżek żywności produkowanej w Polsce, stanowi ważne źródło przychodów dla polskiego przemysłu rolno-spożywczego i pośrednio wpływa na gospodarkę całego kraju”. W ocenie ekspertów, jest spora szansa, że odnotowane w 2021 roku tendencje będą się utrzymywały w kolejnych latach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!