Eksport produktów rolno-spożywczych. Polska pobiła rekord

Pandemiczna rzeczywistość i inflacja nie są straszne dla eksporterów produktów rolno-spożywczych. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w 2021 roku padł kolejny rekord w tej dziedzinie. Czy uda się podtrzymać ten trend?

Eksport produktów rolno-spożywczych. Polska pobiła rekord
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 lutego 2022

Wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi bazując na danych sprzedażowych za 2021 rok, wskazuje na znaczący wzrost eksportu. Jak wynika z oficjalnych danych wartość ogółem eksportowanych towarów w ubiegłym roku, wzrosła o 9 procent. Osiągnęła bowiem nigdy nienotowany pułap 37,4 mld euro. Przeliczając na złote, to 170,8 mld złotych. Dane przedstawił wicepremier i szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

Polityk zwrócił uwagę na fakt, że mimo poważnych ograniczeń, jakie wynikają z pandemii koronawirusa na światowych rynkach, przedsiębiorcy w branży rolno-spożywczej zorientowani na zagraniczną sprzedaż doskonale sobie radzą na rynku. 

Polska szóstym producentem jaj kurzych w EuropiePolska szóstym producentem jaj kurzych w EuropieMichał Górecki

Rośnie eksport, spada import

Resort rolnictwa zwraca uwagę, że dodatniej dynamice eksportu towarzyszy jednocześnie spadek tempa importu, a to dobra informacja dla krajowych producentów, którzy w mniejszym stopniu muszą konkurować z zagranicznymi podmiotami. 

Aktualnie różnica między eksportem a importem zwiększyła się o prawie 10 procent. To oznacza wyraźnie dodatnie saldo wymiany produktów rolno-spożywczych. Obecnie wskaźnik ten wynosi 12,7 mld euro. 

Mniejsze ryzyko nadwyżek krajowej żywności

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w krótkim opisie sytuacji ekonomicznej w wymianie międzynarodowej wskazuje, że „Możliwość zwiększania eksportu artykułów rolno-spożywczych pozwala na zagospodarowanie nadwyżek żywności produkowanej w Polsce, stanowi ważne źródło przychodów dla polskiego przemysłu rolno-spożywczego i pośrednio wpływa na gospodarkę całego kraju”. W ocenie ekspertów, jest spora szansa, że odnotowane w 2021 roku tendencje będą się utrzymywały w kolejnych latach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!