Rodzice nie czekają z wnioskami o 500 plus na nowych zasadach

Od początku lutego rodzice ponad 2,62 mln dzieci złożyli wnioski o świadczenie „Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy. W ocenie Ministerstwa Rodziny nowe zasady wnioskowania o pieniądze na dzieci nie przeraziły rodziców, a zainteresowanie już teraz jest potężne.

Rodzice nie czekają z wnioskami o 500 plus na nowych zasadach
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 lutego 2022

Wnioski o 500 plus na okres 2022-2023

W ocenie minister Rodziny i Polityki Społecznej 2,62 mln dzieci zgłoszonych na nowy okres świadczeniowy to doskonały wynik. Tym bardziej, że możliwość składania dokumentów została otwarta dopiero od początku lutego. „Cieszę się, że Polacy tak dobrze radzą sobie z wnioskowaniem o świadczenia online. To naprawdę proste i wygodne rozwiązanie” – powiedziała szefowa resortu odpowiedzialnego za 500 plus.

Rodzina 500 plus w 2022 r. Nadchodzą spore zmiany!Rodzina 500 plus w 2022 r. Nadchodzą spore zmiany!Martyna Kowalska

Jak składać wniosek na 500 plus według nowych zasad?

Od 2022 roku instytucją odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków i wypłatę świadczeń jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja ta, w pełni przejmie to zadanie od 1 czerwca 2022 roku. Wnioski o 500 plus na okres o 1.06.2022 do 31.05.2023 można teraz składać wyłącznie drogą elektroniczną. Dostępne są trzy sposoby. Po pierwsze to Platforma Usług Elektronicznych PUE ZUS, po drugie portal Empatia prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, po trzecie zaś – bankowość elektroniczna.

Co zrobić, by zachować ciągłość wypłaty świadczeń?

Ministerstwo przypomina, że zgodnie z obowiązującymi zasadami, aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń w nowym okresie świadczeniowym, trwającym od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.,  koniecznie trzeba złożyć wniosek  najpóźniej do 30 kwietnia 2022.

W przypadku osób, które złożą taki wniosek przed 30.04.2022 pierwsza wypłata świadczenia na nowy okres nastąpi jeszcze w czerwcu. W przypadku wniosków, które pojawią się w systemie po tym terminie, ustalenie prawa wypłaty świadczenia 500 plus nastąpi w przeciągu 90 dni, czyli około trzech miesięcy.

Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2022 r., ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku”. Przekroczenie tego terminu, będzie skutkowało realną stratą, bowiem 500 plus będzie wówczas przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!