Kto musi rozliczyć się z PIT do 28 lutego?

Osoby, które rozliczają się z fiskusem na podstawie zaznania PIT-28 mają zdecydowanie mniej czasu od pozostałych. W ich przypadku termin na rozliczenie z fiskusem mija już 28 lutego 2022 r. Kto musi wyrobić się w tym terminie? Odpowiadamy.

Kto musi rozliczyć się z PIT do 28 lutego?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 lutego 2022

Kogo dotyczy PIT-28?

Nie każdy ma to szczęście i może się rozliczyć z fiskusem do 2 maja 2022 roku. Niektórzy, mogą już teraz z niepokojem patrzeć w kalendarz, bo do ostatniego terminu wcale nie zostało zbyt wiele czasu. O kim mowa?

PIT-28 to zeznanie, dedykowane podatnikom, którzy w ubiegłym roku zdecydowali się na opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mówimy tutaj o dochodach/przychodach, które zostały uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej, z umowy najmu, dzierżawy, podnajmu i ich podobnych (w ramach działalności pozarolniczej) oraz ze sprzedaży przetworzonych produktów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu. W tym przypadku mówimy o rolniczym handlu detalicznym. 

Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?Mikołaj Frączak

Do kiedy PIT-28?

Zeznania podatkowe oznaczone jako PIT-28 należy złożyć w terminie od 15 lutego do 28 lutego 2022. To samo dotyczy PIT-28S, które są składane przez przedsiębiorstwa będące w spadku). Jak precyzuje Ministerstwo Finansów „Kwotę należnego ryczałtu za grudzień (lub ostatni kwartał) 2021 r. należy wpłacić przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania PIT-28, tj. do 28 lutego 2022 r.”

PIT-28 a przekazanie 1% na OPP

Rozliczając się za pomocą zeznania PIT-28 można oczywiście przekazać 1% podatku na dowolnie wybraną organizację pożytku publicznego. Podatnicy, którzy korzystają z elektronicznej usługi Twój e-PIT mają w rozliczeniu PIT-28 podany nr KRS organizacji, którą wskazali w zeznaniu za 2020 r., czyli rok wcześniej. 

PIT-28 a rozliczenie z małżonkiem

Warto pamiętać, ze osoby, które prowadziły działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. 

Od tej zasady jest jednak wyjątek. Mowa o sytuacji, w której podatnik złożył tzw. zerowy PIT-28. Dotyczy to na przykład osób, które w ubiegłym roku nie osiągnęły przychodu z działalności oraz nie poniosły kosztów uzyskania przychodów. W takiej sytuacji rozliczenie z małżonkiem jest oczywiście możliwe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!