fb

Kto musi rozliczyć się z PIT do 28 lutego?

Osoby, które rozliczają się z fiskusem na podstawie zaznania PIT-28 mają zdecydowanie mniej czasu od pozostałych. W ich przypadku termin na rozliczenie z fiskusem mija już 28 lutego 2022 r. Kto musi wyrobić się w tym terminie? Odpowiadamy.

Kto musi rozliczyć się z PIT do 28 lutego?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 lutego 2022

Kogo dotyczy PIT-28?

Nie każdy ma to szczęście i może się rozliczyć z fiskusem do 2 maja 2022 roku. Niektórzy, mogą już teraz z niepokojem patrzeć w kalendarz, bo do ostatniego terminu wcale nie zostało zbyt wiele czasu. O kim mowa?

PIT-28 to zeznanie, dedykowane podatnikom, którzy w ubiegłym roku zdecydowali się na opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mówimy tutaj o dochodach/przychodach, które zostały uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej, z umowy najmu, dzierżawy, podnajmu i ich podobnych (w ramach działalności pozarolniczej) oraz ze sprzedaży przetworzonych produktów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu. W tym przypadku mówimy o rolniczym handlu detalicznym. 

Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?Mikołaj Frączak

Do kiedy PIT-28?

Zeznania podatkowe oznaczone jako PIT-28 należy złożyć w terminie od 15 lutego do 28 lutego 2022. To samo dotyczy PIT-28S, które są składane przez przedsiębiorstwa będące w spadku). Jak precyzuje Ministerstwo Finansów „Kwotę należnego ryczałtu za grudzień (lub ostatni kwartał) 2021 r. należy wpłacić przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania PIT-28, tj. do 28 lutego 2022 r.”

PIT-28 a przekazanie 1% na OPP

Rozliczając się za pomocą zeznania PIT-28 można oczywiście przekazać 1% podatku na dowolnie wybraną organizację pożytku publicznego. Podatnicy, którzy korzystają z elektronicznej usługi Twój e-PIT mają w rozliczeniu PIT-28 podany nr KRS organizacji, którą wskazali w zeznaniu za 2020 r., czyli rok wcześniej. 

PIT-28 a rozliczenie z małżonkiem

Warto pamiętać, ze osoby, które prowadziły działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. 

Od tej zasady jest jednak wyjątek. Mowa o sytuacji, w której podatnik złożył tzw. zerowy PIT-28. Dotyczy to na przykład osób, które w ubiegłym roku nie osiągnęły przychodu z działalności oraz nie poniosły kosztów uzyskania przychodów. W takiej sytuacji rozliczenie z małżonkiem jest oczywiście możliwe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!