Jaka pomoc dla osób, które ucierpiały w wyniku wichury?

Nad Polską przechodzą kolejne niże, które powodują potężne wichury. Straty notowane są już w dziesiątkach milionów złotych. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby, które ucierpiały w wyniku nagłego załamania pogody?

Jaka pomoc dla osób, które ucierpiały w wyniku wichury?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 lutego 2022

Szkody wyrządzone przez wichurę – jaka pomoc?

Polskie prawo przewiduje wsparcie dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które znalazły się w trudnej sytuacji np. z powodu strat powstałych w wyniku załamania pogody. Dotyczy to zarówno zniszczeń budynków mieszkalnych, jak i utraty podstawowego wyposażenia gospodarstwa domowego. 

Zasiłek przewidziany w takich wypadkach przez prawo wynosi do 6 tysięcy złotych. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, podstawą do wypłaty jest wywiad środowiskowy. Dystrybucją środków w takich przypadkach zajmuje się ośrodek pomocy społecznej właściwy dla miejsca zamieszkania poszkodowanego. 

Gdzie zgłosić przewrócony znak przez wichurę?Gdzie zgłosić przewrócony znak przez wichurę?Michał Górecki

Pomoc na remont lub odbudowę zniszczonego mieszkania 

W sytuacji, w której budynek lub lokal mieszkalny kwalifikuje się do remontu, zasiłek wynosi do 20 tysięcy złotych. Prawo dopuszcza jednak możliwość zwiększenia tej kwoty, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie może być jednak ona wyższa niż 100 tysięcy złotych.

W przypadku konieczności odbudowy zniszczonego budynku lub lokalu mieszkalnego, wsparcie nie może być wyższe niż 200 tysięcy złotych. Konieczna w takim wypadku jest urzędowa decyzja z nakazem rozbiórki, a także szacunek szkód wykonany przez odpowiednio uprawnioną osobę. 

Inne formy wsparcia

Polskie prawo przewiduje także inne formy wsparcia. Wynikają one z ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. W takim wypadku mowa m.in. o udzieleniu schronienia, posiłku i ubrania, poradnictwie specjalistycznym, czy pracy socjalnej.

Osoby, które ucierpiały w wyniku załamania pogody, mogą uzyskać poradę w najbliższym ośrodku pomocy społecznej. 

Pomocą zajmują się także fundacje oraz stowarzyszenia działające niezależnie od organów państwa i samorządu w różnych zakątkach Polski, które w statucie mają zapisaną pomoc charytatywną. W wielu sytuacjach udzielają natychmiastowej pomocy np. w zakresie podstawowych środków do życia, odzieży czy schronienia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!