Gdzie zgłosić przewrócony znak przez wichurę?

W ostatnim czasie, wichury wyrządziły wiele strat, także w infrastrukturze drogowej. Według synoptyków to nie koniec niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Gdzie zgłosić sytuację, w której wichura przewróci znak lub tablicę reklamową przy drodze? Oto krótki poradnik.

Gdzie zgłosić przewrócony znak przez wichurę?
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 lutego 2022

Zagrożenie bezpieczeństwa – zawsze 112

Jeżeli znak drogowy lub tablica reklamowa przewróciły się na jezdnię i zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, koniecznie należy zgłosić taki przypadek na numer alarmowy 112. Co do zasady usuwaniem tego typu przeszkód zajmuje się straż pożarna, która zostanie powiadomiona przez operatora numeru alarmowego i wysłana na miejsce zdarzenia.

Przekazując takie zgłoszenie, koniecznie należy wskazać w miarę dokładne położenie. Może to być adres, kilometraż drogi, lub współrzędne GPS, które można wygenerować np. za pomocą smartfona lub pokładowej nawigacji.

Gminna, powiatowa, wojewódzka czy krajowa? — Jak sprawdzić kategorię dróg publicznychGminna, powiatowa, wojewódzka czy krajowa? — Jak sprawdzić kategorię dróg publicznychMichał Górecki

Przewrócony drogowskaz, znak, reklama

Jeżeli przewrócony znak drogowy nie zagraża bezpieczeństwu, np. leży na poboczu lub w przydrożnym rowie, można powiadomić służby zarządcy drogi. W przypadku dróg krajowych i autostrad będzie to GDDKiA, natomiast tras wojewódzkich Wojewódzki Zarząd Dróg. Pozostałe, lokalne drogi zwykle należą do samorządu – powiatowego lub gminnego. W razie problemów z kontaktem, również dobrym rozwiązaniem będzie telefon na numer alarmowy.

Po czym odróżnić drogę krajową od wojewódzkich

W Polsce obowiązuje dość czytelne oznakowanie dróg krajowych i wojewódzkich. Pierwsze z wymienionych oznaczone są czerwono-białą numeracją. To czerwony prostokąt z białym numerem trasy. W przypadku tras wojewódzkich obowiązują żółte tabliczki z czarnym numerem.

Niestety dużo trudniej jest odróżnić drogi gminne od powiatowych. Nie są one w żaden sposób oznaczone, a wskazanie zarządcy bywa w takich wypadkach problematyczne. W większości przypadków nie pomoże nam nawet nawigacja w smartfonie. Aplikacje nie posiadają wprowadzonego rozróżnienia tego typu tras. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!