Gminna, powiatowa, wojewódzka czy krajowa? - Jak sprawdzić kategorię dróg publicznych
Wybierając trasę na wakacyjny wyjazd często zdajemy się na podpowiedź nawigacji samochodowej. Zwracamy uwagę na to, by proponowana droga była wygodna, zadbana, dobrze oznakowana i najlepiej – niezatłoczona.
- Michał Górecki
- /
- 24 czerwca 2019
Bywają jednak sytuacje, w których musimy określić kategorię drogi publicznej – czyli kto za nią odpowiada. Zdarza się tak w przypadku wjechania w dziurę i uszkodzenia podwozia lub zderzenia z dzikim zwierzęciem na nieoznakowanym odcinku. Często to pierwszy krok, jaki musimy zrobić, jeśli chcemy ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy.
Czym się różni droga publiczna od drogi wewnętrznej?
Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie drogi w Polsce możemy podzielić na drogi publiczne i wewnętrzne.
Do publicznych zaliczamy cztery kategorie dróg:
- gminne,
- powiatowe,
- wojewódzkie,
- krajowe.
Z kolei drogi wewnętrzne są zarządzane przez zarządców terenu, przez który przebiegają lub właścicieli. Najczęściej to uliczki osiedlowe lub wewnątrz zakładów pracy. Z reguły są one oznaczone białymi znakami z czarnym napisem „droga wewnętrzna” lub „strefa ruchu”.
Sprawdź także: Jak działa carsharing?
Kategorie dróg publicznych w Polsce
Najbardziej „prestiżowymi” trasami w Polsce są autostrady i drogi krajowe (w tym drogi ekspresowe). Celowo w tym rozróżnieniu wrzucamy je do jednego worka, bowiem i jedne i drugie są własnością Skarbu Państwa oraz są zarządzane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Są również bardzo podobnie oznakowane. Ich oznaczenie umieszczane jest na czerwonym prostokącie z białą obwódką i białym oznaczeniem literowo-liczbowym. W przypadku austostrad, numer jest poprzedzony literą A – np. A1, A2, A4 itd. Z kolei oznaczenie dróg krajowych składa się z maksymalnie dwucyfrowego numeru. W przypadku dróg krajowych-ekspresowych numer poprzedzony jest literą „S” np. S7, S8, S12 itd.
Oznaczenia te znajdziemy właściwie na każdym drogowskazie. Z tą różnicą, że w przypadku dróg krajowych i ekspresowych mamy do czynienia z zielonymi drogowskazami. Dla autostrad zarezerwowany jest kolor niebieski.
Obok oznaczenia drogi krajowej czasami występuje dodatkowy numer, jeśli droga jest zarazem trasą międzynarodową. Jest to często osobny numer poprzedzony literą „E”. Np. droga nr 7 łącząca północ i południe Polski jest jednocześnie traktem międzynarodowym opisanym w atlasach kontynentu jako E77 – to oznaczenie jest ważne głównie dla firm transportowych i logistycznych planujących przejazd przez kilka krajów.
Sprawdź także: Kupiłem samochód. Ma wady. Co robić?
Decyzje o włączeniu konkretnej trasy do kategorii dróg krajowych podejmuje minister infrastruktury wydając stosowne rozporządzenie oparte na konkretnych wytycznych.
Kiedy mówimy o drodze wojewódzkiej?
Całkiem nieźle oznakowane są także drogi z kolejnej kategorii – mowa o drogach wojewódzkich. Pod względem własności, należą one do samorządu województwa przez które przebiegają. Ich zarządcą jest zarząd województwa, a zarządcą ruchu – marszałek. Dzięki środkom unijnym, w ciągu ostatnich 15 lat bardzo poprawił się ich standard.
Ich oznakowanie to żółty prostokąt z czarnym obramowaniem i trzema czarnymi cyframi, które składają się na oznaczenie danej drogi. Zdarza się, że jedna droga wojewódzka przebiega przez kilka regionów. Na przykład DW 786 Kielce-Częstochowa podzielona jest na dwa odcinki przecięte granicą województw. Część trasy jest zarządzana przez województwo śląskie, część przez świętokrzyskie. Przejeżdżając z jednego regionu do drugiego oprócz niebieskiego znaku wskazującego na taką granicę, różnicę widać także w… nawierzchni drogi. Wszelkie remonty takich tras przeprowadzane są bowiem przez Zarządy Dróg Wojewódzkich do granicy konkretnego obszaru.
O przyłączeniu danej trasy do kategorii dróg wojewódzkich decyduje samorząd województwa na podstawie uchwały sejmiku.
Drogi powiatowe i gminne – problem z rozróżnieniem
Jeżeli jadąc drogą, często bez oznakowania poziomego, nie zauważymy także numeracji opisanej wyżej, możemy być pewni, że jedziemy drogą gminną lub powiatową. To jaką kategorią podróżujemy w danym momencie, w wielu przypadkach wymaga znajomości danego terenu. Na pierwszy rzut oka możemy tego nie rozróżnić.
Informacji o tym, czy dana droga jest gminna czy powiatowa trzeba często szukać w planach zagospodarowania przestrzennego powiatu lub gminy. Takie dane zawarte są często na stronach internetowych konkretnego samorządu, jednak trzeba ich dokładnie poszukać.
Brak oznakowania z numerem drogi nie oznacza, że drogi powiatowe i gminne nie są oznakowane numerami porządkowymi.
Sprawdź także: Samochody pojadą nie więcej niż 180 km/h
W przypadku dróg powiatowych jest to liczba czterocyfrowa do której dodana jest jedna litera wyróżnika województwa – tego samego, który widnieje na tablicach rejestracyjnych. Dla województwa mazowieckiego będzie to więc litera „W”, a dla Wielkopolskiego „P” itd.
Podobny system numeracji, składający się z większej liczby znaków obowiązuje w przypadku dróg gminnych. Zgodnie z przepisami oznaczyć je należy sześciocyfrową liczbą oraz wspomnianym wyróżnikiem województwa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.