Wakacje last minute - na co uważać?

Lubisz spontaniczne wyjazdy? Wcześniej nie miałeś czasu, by zająć się planowaniem wakacji? Zależy ci na jak najniższych kosztach urlopu? Oferty last minute mogą okazać się w takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup wycieczki z biura podróży sprawdź, czy oferta rzeczywiście jest tak korzystna, jak wygląda w folderze czy na stronie internetowej.

Wakacje last minute - na co uważać?
  • Alicja Skibińska
  • /
  • 24 czerwca 2019

Im bliżej do sezonu urlopowego, tym intensywniej biura podróży kuszą cię swoimi ofertami last minute. Nie da się ukryć, że na takich wakacjach można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeśli nie przeszkadza ci kupno wycieczki niemal tuż przed wylotem i jesteś elastyczny w kwestii kierunku podróży, możesz wydać nawet o kilkadziesiąt procent mniej niż wynosi regularna cena!

Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie może nieść za sobą również kilka zagrożeń. Wybierając wyjazd w pośpiechu, można przeoczyć niezbyt korzystne dla siebie zapisy w ofercie. Na co zwrócić uwagę, by nie żałować swojej decyzji?

Czytaj także: Mrożonki, przeterminowane produkty, brudne lodówki, czyli wakacyjne przekręty restauratorów

Co zawiera oferta last minute?

Zapoznając się z dostępnymi wycieczkami last minute, łatwo wpaść w zachwyt nad egzotycznymi kierunkami proponowanymi przez biura podróży. Włochy, Grecja, Egipt, Maroko, Hiszpania – wszystkie te miejsca, o których odwiedzeniu dotąd nawet nie marzyłeś, nagle zaczynają się wydawać osiągalne. Jeśli przy okazji cena sprawia wrażenie wyjątkowo korzystnej – trudno oprzeć się pokusie, by od razu kliknąć przycisk „rezerwuj”.

Tymczasem niska cena może być związana z okrojonym zakresem oferty. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, jakie są warunki uczestnictwa w wycieczce. Ile gwiazdek ma hotel, w którym się zatrzymasz? Jakie wyżywienie będzie ci przysługiwało (pamiętaj, że all inclusive to nie to samo, co all inclusive soft). W jakich godzinach serwowane są posiłki? Czy będzie można z nich korzystać przez cały dzień, czy tylko w określonym czasie? Czy w cenę wliczone są bilety lotnicze, opłaty lotniskowe, ewentualna wiza turystyczna lub bilety wstępu na przewidziane atrakcje? Koszty całego wyjazdu prawie nigdy nie kończą się na samej cenie wycieczki. Upewnij się, że w na twoim koncie znajdują się również fundusze na dodatkowe wydatki.

Pogoda i bezpieczeństwo na wakacjach

Zanim spontanicznie zdecydujesz się na wyjazd do konkretnego kraju, upewnij się, czy aby na pewno jest to dobry moment na taki kierunek. Niskie ceny wycieczek często wynikają ze znikomej atrakcyjności oferty. Jeśli zależy ci na wysokich temperaturach, sprawdź, czy w danym miesiącu rzeczywiście możesz się ich spodziewać. Przeczytaj również ewentualne ostrzeżenia na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych i nie decyduj się na wyjazd w miejsca o niepewnej sytuacji politycznej, zagrożonych zamieszkami lub atakami terrorystycznymi. Żadna oszczędność nie jest warta narażania własnego bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie wakacji

Nawet, jeśli wybrany przez ciebie kierunek uchodzi za bezpieczny, czasami podczas wyjazdu może dojść do nieprzewidzianych sytuacji: wypadku, kontuzji, choroby, kradzieży itp. Choć korzystając z oferty last minute, mamy mało czasu na przygotowania, warto poświęcić chwilę na dokładne przeczytanie warunków ubezpieczenia zapewnianego przez biuro podróży. Jeśli jego kwota lub zakres nie spełniają twoich oczekiwań, najlepiej skorzystać z jednej z internetowych wyszukiwarek i dodatkowo ubezpieczyć się w zewnętrznej firmie.

Czytaj też:

Jak zrezygnować z wycieczki w biurze podróży?

Wypadek na wakacjach po alkoholu? Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie

Jak wybrać najlepsze dla siebie okulary przeciwsłoneczne?

Oferty lat minute – czy warto?

Wszystkie te ostrzeżenia mogą budzić uzasadnione wątpliwości. Czy aby na pewno warto wybrać wycieczkę last minute? Czy wszystkie tego typu oferty wiążą się z niekorzystnymi warunkami dopisanymi „małym druczkiem”? Na szczęście większość biur podróży zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zadowolenie klientów, w związku z czym na rynku przeważają uczciwe, atrakcyjne oferty. Aby nie paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców, zwróć uwagę na wszystkie wymienione wyżej kwestie.  A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz wydać na atrakcje w miejscu docelowym lub przeznaczyć na planowanie kolejnego urlopu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!