Więcej miejsc do wypoczynku nad wodą? Będzie zmiana ustawy

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne został zaakceptowany przez rząd – informuje resort infrastruktury. Nowe przepisy mają usprawnić tworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. W wielu miejscach w Polsce to bardzo popularne miejsca letniej rekreacji.

Więcej miejsc do wypoczynku nad wodą? Będzie zmiana ustawy
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 lutego 2022

Prawo a wypoczynek nad wodą

Nie każde miejsce letniego wypoczynku może być kąpieliskiem. Zresztą, nie musi. Z tego względu powstała definicja miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. W wielu lokalizacjach w kraju cieszą się one dużą popularnością. Niestety, wiele z nich przestało pełnić swoją funkcję, m.in. przez zbyt złożone przepisy. 

Prawo wodne do zmiany?

W ocenie resortu infrastruktury obecne przepisy dotyczące procedury tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli są dość skomplikowane. Zawierają m.in. wymóg dokonania zgłoszenia wodnoprawnego, co zniechęca m.in. przedsiębiorców do tworzenia miejsc letniego wypoczynku, popularnych wśród lokalnej społeczności. 

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ocenia, że „nowelizacja Prawa wodnego w zakresie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli przyśpiesza i znacznie upraszcza tworzenie miejsc, w których będzie można się kąpać bezpiecznie i z poszanowaniem wymogów środowiskowych”.

Kąpielisko czy miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli? Wiesz, gdzie chłodzisz się przed upałem?Kąpielisko czy miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli? Wiesz, gdzie chłodzisz się przed upałem?Mikołaj Frączak

Szybsze tworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli

Ministerstwo zapewnia, że na mocy nowelizacji Prawa wodnego, cała procedura uzyskiwania zgody na tworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli będzie prostsza i zdecydowanie bardziej usprawniona. 

Obywatel będzie mógł w jednym urzędzie załatwić dwie sprawy – zgłoszenie wodnoprawne i zgłoszenie na utworzenie takiego miejsca” – czytamy w komunikacie resortu infrastruktury. 

Kiedy nowelizacja Prawa wodnego?

Nowe przepisy mają wejść w życie w kolejnym dniu po ogłoszeniu zmiany ustawy w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że jeśli w procesie legislacyjnym nie będzie opóźnień, tworzenie miejsc czasowo wykorzystywanych do kąpieli w sezonie letnim na nowych zasadach będzie możliwe w nadchodzącym sezonie letnim 2022. 

Na zmiany w prawie liczą m.in. przedsiębiorcy, którzy wielokrotnie zgłaszali, że przepisy w tym obszarze nie są wystarczająco uporządkowane i zniechęcają do tworzenia tego typu miejsc letniego wypoczynku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!