Kiedy skarbówka ma dostęp do danych z konta bankowego podatnika?
W uzasadnionych przypadkach Krajowa Administracja Skarbowa może uzyskać dostęp do danych z konta bankowego podatnika. KAS wyjaśnia jednak, że tego typu informacje przekazywane są tylko w przypadku uzasadnionego żądania naczelnika Urzędu Skarbowego.

- Mikołaj Frączak
- /
- 23 lutego 2022
Skarbówka a dane z konta bankowego podatnika
Jak wyjaśnia Krajowa Administracja Skarbowa, naczelnik skarbówki ma prawo prowadzić równolegle oraz niezależnie dwa postępowania. Pierwsze to postępowanie kontrolne podatkowe, drugie zaś – przygotowawcze w sprawie karnej skarbowej. „W aktualnie obowiązującym stanie prawnym organy KAS mogą na pisemne żądanie uzyskać od banków informacje dotyczące kontrolowanego albo strony postępowania podatkowego w przypadku wszczęcia kontroli podatkowej lub w toku postępowania podatkowego. Uprawnienia te wynikają z ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i ustawy Prawo bankowe” – wyjaśnia KAS
Dostęp do informacji bankowej dla KAS w Polskim Ładzie
1 lipca 2022 roku wejdą w życie zmiany, jakie wprowadza Polski Ład. Ich rolą jest ujednolicenie uprawnień KAS w zakresie dostępu do informacji bankowych. Mowa o sytuacji, w której ograny Krajowej Administracji Skarbowej prowadzą wobec konkretnego podatnika postępowanie przygotowawcze.
Jak podkreśla KAS, jej organy prowadzą takie działania wyłącznie w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego. Co istotne, może to nastąpić jedynie po formalnym wszczęciu postępowania przygotowawczego.
Nowe zasady postępowania karno-skarbowego od 1 maja 2021Martyna Kowalska
Kontrole KAS w Polskim Ładzie
W ramach Polskiego Ładu zmianie uległ artykuł 48 w Ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. „Nie może być (on — red.) stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami, które są przedmiotem postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzewanej o popełnienie tych czynów” – napisano w komunikacie.
KAS uspokaja, że podatnicy nie mają powodów, by obawiać się wprowadzonych zmian w przepisach. Fiskus zaznacza, że przy udzielaniu informacji banki bardzo ściśle przestrzegają tajemnicy bankowej, która wynika z przepisów prawa. Warto pamiętać, że dane, jakie przekazują banki, są także objęte tajemnicą skarbową wynikającą wprost z Ordynacji podatkowej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.