Za co można dostać najniższy mandat? Piesi z taryfą ulgową?

Z jednej strony mamy mandaty przekraczające 2000 złotych, z drugiej, w aktualnym taryfikatorze nie brakuje przewinień, za które można dostać „symboliczne” 50 złotych kary. Ich listę opublikował ostatnio operator systemu nawigacyjnego Yanosik. Można wywnioskować, że to głównie piesi mogą dostać najniższy mandat. Czy mają taryfę ulgową?

Za co można dostać najniższy mandat? Piesi z taryfą ulgową?
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 lutego 2022

Mandat 50 złotych? Za co?

W policyjnym żargonie najniższe mandaty czasem noszą miano „szkolnych”. Trzeba przyznać, że obecnie jest bardzo duży rozstrzał w stawkach mandatów. O ile kierowcy ignorujący przepisy drogowe i zagrażający bezpieczeństwu muszą liczyć się z karami idącymi w tysiące złotych, o tyle w obecnym taryfikatorze nie brakuje przypadków, za które można dostać co najwyżej 50 złotych. Przy obecnych stawkach brzmi to niemal jak pouczenie. 

5 tys. zł mandatu dla rowerzysty. Za co?5 tys. zł mandatu dla rowerzysty. Za co?Mikołaj Frączak

50 złotych mandatu dla pieszego

Trzeba jednak przyznać, że niektóre wykroczenia wycenianie na 50 złotych mogą skutkować bardzo poważnym w skutkach wypadkiem. Szczególnie jeśli kierowca będzie musiał gwałtownie zahamować lub podjąć błyskawiczny manewr chroniący przed nieszczęściem.

50-złotowy mandat jest przewidziany m.in. dla pieszego, który za nic ma obowiązek poruszania się po lewej stronie drogi, lub ignoruje nakaz poruszania się poboczem jeden za drugim, czyli potocznie mówiąc „gęsiego”.

Taka sama kara spotka pieszego spacerującego po drodze dla rowerów lub po jezdni. 

2000 czy 50 złotych – trudna interpretacja taryfikatora

Jak czytamy na blogu Yanosika ciekawie wygląda sytuacja w przypadku przejścia przez tory na przejeździe bądź przejściu. „Jeśli zdecydujecie się przejść pod szlabanem, gdy zapory lub półzapory będą opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie, to za to wykroczenie będzie czekać Was mandat o wysokości 2 000 zł. A jeśli będziecie przechodzić przez torowisko… wówczas grzywna wyniesie 50 zł” Można zatem się spodziewać, że osoba, która zamiast pod szlabanem przejdzie przez tory kilka metrów dalej, dostanie karę niższą o… 1950 złotych. Niewykluczone, że ten element taryfikatora będzie musiał być zmieniony lub doprecyzowany.

Te wykroczenia denerwują kierowców

Co ciekawe 50 złotowy mandat jest przewidziany dla pieszych, którzy dopuszczają się bardzo niebezpiecznych zachowań. Mowa np. o przebieganiu przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, przechodzenie przez barierkę oddzielającą chodnik od ulicy lub niedostosowanie się do znaków drogowych, które dotyczą ruchu pieszych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!