Polska szóstym producentem jaj kurzych w Europie

Przed świętami Wielkanocnymi, których jednym z symboli jest kurze jajo, zaglądamy w statystyki ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. Jak się okazuje, Polska jest jednym z największych producentów kurzych jaj w Unii Europejskiej. Ich roczna produkcja w kraju nad Wisłą przekracza… 10 miliardów sztuk!

Polska szóstym producentem jaj kurzych w Europie
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 kwietnia 2021

Gdzie jest najwięcej ferm kurzych?

Według statystyk opublikowanych przez resort rolnictwa, najwięcej kurzych ferm w Polsce działa na terenie dwóch województw – wielkopolskiego i mazowieckiego. Łącznie odpowiadają one za prawie 60% całej krajowej produkcji (!).

Ile jaj zjada statystyczny Polak?

Zgodnie z rządowymi statystykami przeciętny Polak zjada od 139 do 162 sztuk kurzych jaj rocznie. Dane te pochodzą z uśrednienia wielkości sprzedaży z ostatnich 5 lat. Co ciekawe, to niższe wartości niż te, notowane przed dekadą, kiedy średnie spożycie w tym przypadku przekraczało poziom 200 sztuk.

Eksport kurzych jaj z Polski

Biorąc pod uwagę wielkość produkcji jaj w Polsce oraz ich konsumpcję, istnieje duża przestrzeń do rozwijania działalności eksportowej. Pod tym względem jesteśmy jednym z liderów w całej Unii Europejskiej.

Jak zauważa ministerstwo rolnictwa, „eksport jaj z Polski w największym stopniu determinowany jest sytuacją podażowo-popytową na rynku unijnym, ponieważ to kraje Unii Europejskiej, są naszym głównym partnerem handlowym”.

Ile zarabia się na handlu kurzymi jajami?

Zgodnie z danymi za 2020 rok, przychody, jakie uzyskali krajowi przedsiębiorcy zajmujący się eksportem kurzych jaj wyniosły w przybliżeniu 203 mln euro. To mniej niż w 2019 roku, kiedy wielkość ta wynosiła 226 mln euro, z czego za 93% odpowiada sprzedaż na rynki Unii Europejskiej.

Największe wpływy polscy producenci jaj uzyskują z takich kierunków jak Holandia (54 mln euro), Niemcy (39 mln euro) oraz Węgry (19 mln euro). Tuż za podium znalazł się rynek włoski, na którym producenci znad Wisły zarobili 15 mln euro.

Dlaczego maleje eksport jaj?

W opinii ministerstwa rolnictwa jest jedno wytłumaczenie spadku przychodów z eksportu polskich jaj. Jest nim trwająca pandemia koronawirusa. Spadek wynikał przede wszystkim z ograniczeń w handlu oraz ograniczeniu działalności firm z sektora HoReCa w wyniku lockdownów.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!