Pocztowy boom w 2020 roku

Jedną z niewielu branż, jakie mogą zaliczyć pandemiczny rok 2020 do niezwykle udanych, są te, pośrednio lub bezpośrednio zaangażowane w sektor e-commerce. Jak wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej zawartych w „Raporcie o stanie rynku pocztowego w 2020 roku” polski rynek pocztowy znacznie wyprzedził tempo całej gospodarki. To największy boom tego sektora od czasów komercjalizacji rynku

Pocztowy boom w 2020 roku
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 czerwca 2021

Przesyłki kurierskie w czasie pandemii

Głównym segmentem na rynku pocztowym, który w 2020 roku odnotował gigantyczne wzrosty, są przesyłki kurierskie. Operatorzy działający na tym odcinku pocztowego biznesu odnotowali przychody o prawie 1,7 mld zł wyższe (!) niż w 2019 roku. To oznacza, że kurierzy mogą mówić o prawie 33-procentowym tempie wzrostu.

To jednak nie koniec astronomicznych wskaźników. W całym 2020 roku wolumen przesyłek dostarczanych przez operatorów kurierskich wzrósł o 196 mln sztuk r/r co przekłada się na wzrost w okolicach... 45%. 

Prognozy dla rynku kurierskiego

Może się wydawać, że taki wynik jest już nie do powtórzenia. Rzeczywiście szok spowodowany nagłą zmianą przyzwyczajeń konsumenckich, zamknięcie galerii i strach o własne zdrowie zrobił swoje. Jeśli do tego doliczymy, utrzymującą się od lat wzrostową tendencję dla tego rynku, możemy jednak mówić o boomie na rynku usług kurierskich. Jak długo może się on utrzymać?

Podpis odbioru przesyłek na tablecie — czy to bezpieczne?Podpis odbioru przesyłek na tablecie — czy to bezpieczne?Rafał Stępniewski

Perspektywa wzrostu dla branży kurierskiej

Zdaniem analityków, na których w informacji prasowej powołuje się UKE, należy się spodziewać, że rynek e-commerce, który jest główną siłą napędową dla usług kurierskich, będzie nadal rozwijał się w najbliższych latach, notując rok do roku dwucyfrowe wzrosty. 

Dalsze inwestycje w sieci punktów odbioru zapowiadają niemal wszyscy najwięksi gracze i jeżeli potwierdzą się prognozy wzrostu wartości polskiego rynku e-commerce, to wolumen przesyłek kurierskich w ciągu najbliższych kilku lat może wzrosnąć nawet do wartości rzędu 750 mln przesyłek rocznie” – zauważa w swojej analizie Urząd Komunikacji Elektronicznej. 

Rynek pocztowy w 2020 roku

Operatorzy usług kurierskich są częścią dużo większego rynku usług pocztowych. Nie ma jednak wątpliwości, że przy zauważalnym spadku znaczenia np. przesyłek listowych, to właśnie kurierzy są w stanie wypracować dla całego sektora spektakularny wynik.

Jak czytamy w „Raporcie o stanie rynku pocztowego w 2020 roku” opublikowanym przez UKE, wartość całego rynku usług pocztowych wniosła w ub.r. ponad 11,5 mld złotych, co oznacza wzrost w stosunku do 2019 roku o ponad 1 mld 444 mln złotych. Oznacza to wzrost przychodów przekraczający 14% rok do roku. 

Jak zauważają autorzy raportu - „2020 rok był czwartym z rzędu, w którym dynamika wzrostu wartości rynku pocztowego przewyższała tempo wzrostu polskiej gospodarki”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!