O czym pamiętać zmieniając sprzedawcę prądu?

Po pandemicznym spowolnieniu, Polacy znów masowo zmieniają sprzedawców energii elektrycznej, wynika z danych URE. Tylko od stycznia do marca 2021 roku, formalności z tym związane dopełniło 14,5 tys. osób. Urząd Regulacji Energetyki przypomina – zmiana sprzedawcy prądu jest prawem konsumenta, ale warto pamiętać, że nie wszystkie oferty są uczciwe.

O czym pamiętać zmieniając sprzedawcę prądu?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 kwietnia 2021

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

Jak przypomina Urząd Regulacji Energetyki, z jednej strony prawo do zmiany sprzedawcy jest jednym z podstawowych praw konsumenta. Co więcej, pozytywnie oddziałuje na rynek, wzmacniając konkurencję. Niestety, wśród coraz większej liczby ofert oraz sprzedawców nie brakuje firm, które stosują nieuczciwe praktyki, a klient traci pieniądze.

54% nowych firm założonych przez internet (Q1, 2021)54% nowych firm założonych przez internet (Q1, 2021)Martyna Kowalska

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

„Urząd Regulacji Energetyki przypomina o konieczności uważnego i dokładnego zapoznania się z ofertą i umową, zanim złożymy swój podpis pod dokumentami przedłożonymi przez przedsiębiorcę”  - napisano w komunikacie regulatora.

Pierwszą generalną zasadą jest to by nie patrzeć wyłącznie na cenę usług, ale także na okres zawierania umowy oraz wpisaną w jej treść opcję automatycznego przedłużenia. Dodatkowo sprawdźmy, czy w zapisach nie ma zawartych dodatkowych opłat lub kar, które mogą dotyczyć wcześniejszego odstąpienia od umowy.

Podpisałem umowę ze sprzedawcą prądu. Czy mogę się wycofać?

Każdy konsument, który podpisał umowę, ale dopiero po czasie wczytał się w jej postanowienia, może zmienić zdanie. Zgodnie z przepisami, taka osoba ma 14 dni na odstąpienie od umowy, pod warunkiem, że została ona zawarta poza lokalem przedsiębiorcy (a tak zazwyczaj się dzieje). W takiej sytuacji klient nie ma obowiązku tłumaczenia się ze swojej decyzji. Nawet jeśli druga strona żąda wyjaśnień na piśmie.

MZ: od 2030 roku wszystkie ambulanse będą żółteMZ: od 2030 roku wszystkie ambulanse będą żółteMartyna Kowalska

Statystyki dotyczące zmian dostawców energii

Urząd Regulacji Energetyki systematycznie zamieszcza na swojej stronie internetowej informacje oraz statystyki dotyczące zmian sprzedawcy energii. Można je znaleźć tutaj.

Aktualnie w Polsce znajduje się 17,8 mln końcowych odbiorców energii elektrycznej. W tej liczbie zawiera się 15,4 mln odbiorców taryfy „G” dedykowanej gospodarstwom domowym.

W marcu 2021 roku ponad 2,5 tys. odbiorców zdecydowało się na zamianę sprzedawcy prądu. W całym pierwszym kwartale zrobiło to aż 14,5 tysiąca odbiorców. Zmiany w tym zakresie najczęściej dokonują odbiorcy indywidualni (10 tys. w Q1 2021). Ich śladami poszło 3,5 tys. klientów biznesowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!