Podpis odbioru przesyłek na tablecie - czy to bezpieczne?

Coraz częściej odbiór przesyłek kwitujemy podpisem na tablecie kuriera lub listonosza. Podpis taki utrwalany jest nie na papierze, ale jako zapis ciągu znaków w postaci elektronicznej. Może się więc zaliczać do danych biometrycznych, które podlegają szczególnej ochronie.

Podpis elektroniczny przy odbiorze przesyłki
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 31 grudnia 2018

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraża wątpliwości, czy jest to bezpieczne. Zadał pytanie prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych o potencjalne zagrożenia z tym związane.

Jak informuje biuro RPO, konsumenci zgłaszają wątpliwości związane z wykorzystywaniem urządzeń rejestrujących odręczny podpis biometryczny przez operatorów pocztowych, w tym Pocztę Polską, przy potwierdzaniu odbioru przesyłek.

Potwierdzanie odbioru przesyłek własnoręcznym podpisem jest powszechną praktyką, jednak dopiero jego elektroniczne utrwalanie wywołało wątpliwości związane z ochroną danych osobowych.

Różnica jest zasadnicza: podpis na ekranie dotykowym jest utrwalany nie w postaci tuszu na kartce papieru, lecz w postaci elektronicznego zapisu ciągu znaków. Niepokój obywateli wynika z większej mobilności danych przetwarzanych w formie elektronicznej i – co za tym idzie – ze zwiększonego ryzyka nieautoryzowanego dostępu — zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dane biometryczne objęto szczególną ochroną po wejściu w życie RODO. Artykuł 9. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 27 kwietnia 2016 r. wprowadził generalny zakaz przetwarzania danych biometrycznych w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby (ze wskazaniem pewnych wyjątków).

Według RODO, dane biometryczne oznaczają „dane osobowe, które wynikają ze specjalnego przetwarzania technicznego, dotyczą cech fizycznych, fizjologicznych lub behawioralnych osoby fizycznej oraz umożliwiają lub potwierdzają jednoznaczną identyfikację tej osoby, takie jak wizerunek twarzy lub dane daktyloskopijne”. Cechy te mogą obejmować m.in. linie papilarne, wygląd siatkówki lub tęczówki oka, owal twarzy, kształt małżowiny usznej, geometrię ręki, układ naczyń krwionośnych dłoni, głos i jego barwę. Cechy behawioralne to np. charakter pisma, dynamika pisania i sposób poruszania się. Oznacza to, że podpis może zostać zaliczony do danych biometrycznych i podlega szczególnej ochronie.

Ze względu na wrażliwy charakter danych biometrycznych Rzecznik Praw Obywatelskich chce uzyskać więcej informacji na temat urządzeń wykorzystywanych przez listonoszy, stosowanych zabezpieczeń oraz sposobu i okresu przechowywania zebranych danych – informuje biuro RPO.

Adam Bodnar zapytał prezes UODO, Edytę Bielak-Jomaa, czy przetwarzanie danych biometrycznych podczas świadczenia usług pocztowych było przedmiotem jej zainteresowania, czy planuje działania w tej sprawie i jak ocenia potencjalne zagrożenia związane z tym zjawiskiem. Słowem, czy podpis elektroniczny, składany przy odbiorze przesyłek, nie niesie ze sobą potencjalnych zagrożeń dla konsumenta…

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!