fb

Jak wnioskować o dodatek osłonowy? Jest oficjalny instruktaż [FILM]

7 mln gospodarstw domowych może skorzystać z dodatku osłonowego – szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pomoc została wprowadzona w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. Jak skorzystać z dodatku osłonowego? Mamy oficjalny wideoinstruktaż.

Jak wnioskować o dodatek osłonowy? Jest oficjalny instruktaż [FILM]
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 lutego 2022

Dla kogo dodatek osłonowy?

Pomoc finansowa w formie dodatku osłonowego to jeden z elementów Tarczy Inflacyjnej. Jego podstawową rolą jest niwelowanie rosnących cen energii, gazu oraz żywności. Zgodnie z założeniami wsparcie to otrzymają gospodarstwa domowe, w których przeciętne miesięczne dochody nie są wyższe od 2100 złotych w przypadku osób mieszkających samotnie. W gospodarstwach, w których mieszka więcej niż jedna osoba mówimy o limicie 1500 złotych. 

Do kiedy wniosek o dodatek osłonowy?

Osoba, która chce otrzymać dodatek powinna wypełnić stosowny wniosek do 31 października 2022 roku. Dokumenty przyjmują właściwie terytorialnie urzędy gminy. W większości przypadków mówimy o prowadzonych przez samorządy instytucjach takich jak np. gminne ośrodki pomocy społecznej. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedzialne za wprowadzenie dodatku osłonowego przygotowało specjalny film instruktażowy, z którego można dowiedzieć się krok po kroku, jak bezbłędnie wypełnić tego typu formularz 

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Jak informuje rząd w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego wsparcie wyniesie 400 lub 500 złotych. Wszystko zależy od tego jakie źródło ogrzewania funkcjonuje w danym domu lub mieszkaniu. 

W przypadku gospodarstw dwu- lub trzyosobowych należne wsparcie będzie wynosiło 600 lub 750 złotych. Tu również ostateczna kwota zależy od źródła ogrzewania. 

W przypadku większych gospodarstw liczących cztery lub pięć osób mowa o kwotach 850 lub 1062 złote. Liczne rodziny (sześcioosobowe i większe) otrzymają pomoc w wysokości minimum 1150 złotych. 

Dodatek osłonowy: czy 13. i 14. emerytura wlicza się do dochodu?Dodatek osłonowy: czy 13. i 14. emerytura wlicza się do dochodu?Anna Malinowska

W przypadku przyznawania dodatku osłonowego, zastosowanie będzie miała zasada „złotówka za złotówkę”. Dzięki temu wsparcie dotrze także do rodzin, które przekroczyły kryterium dochodowe. Kwota wsparcia będzie jednak pomniejszana o kwotę przekroczenia ustalonego progu. Minimalne wsparcie w ramach dodatku osłonowego to 20 złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!