Jak wnioskować o dodatek osłonowy? Jest oficjalny instruktaż [FILM]

7 mln gospodarstw domowych może skorzystać z dodatku osłonowego – szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pomoc została wprowadzona w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. Jak skorzystać z dodatku osłonowego? Mamy oficjalny wideoinstruktaż.

Jak wnioskować o dodatek osłonowy? Jest oficjalny instruktaż [FILM]
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 lutego 2022

Dla kogo dodatek osłonowy?

Pomoc finansowa w formie dodatku osłonowego to jeden z elementów Tarczy Inflacyjnej. Jego podstawową rolą jest niwelowanie rosnących cen energii, gazu oraz żywności. Zgodnie z założeniami wsparcie to otrzymają gospodarstwa domowe, w których przeciętne miesięczne dochody nie są wyższe od 2100 złotych w przypadku osób mieszkających samotnie. W gospodarstwach, w których mieszka więcej niż jedna osoba mówimy o limicie 1500 złotych. 

Do kiedy wniosek o dodatek osłonowy?

Osoba, która chce otrzymać dodatek powinna wypełnić stosowny wniosek do 31 października 2022 roku. Dokumenty przyjmują właściwie terytorialnie urzędy gminy. W większości przypadków mówimy o prowadzonych przez samorządy instytucjach takich jak np. gminne ośrodki pomocy społecznej. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedzialne za wprowadzenie dodatku osłonowego przygotowało specjalny film instruktażowy, z którego można dowiedzieć się krok po kroku, jak bezbłędnie wypełnić tego typu formularz 

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Jak informuje rząd w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego wsparcie wyniesie 400 lub 500 złotych. Wszystko zależy od tego jakie źródło ogrzewania funkcjonuje w danym domu lub mieszkaniu. 

W przypadku gospodarstw dwu- lub trzyosobowych należne wsparcie będzie wynosiło 600 lub 750 złotych. Tu również ostateczna kwota zależy od źródła ogrzewania. 

W przypadku większych gospodarstw liczących cztery lub pięć osób mowa o kwotach 850 lub 1062 złote. Liczne rodziny (sześcioosobowe i większe) otrzymają pomoc w wysokości minimum 1150 złotych. 

Dodatek osłonowy: czy 13. i 14. emerytura wlicza się do dochodu?Dodatek osłonowy: czy 13. i 14. emerytura wlicza się do dochodu?Anna Malinowska

W przypadku przyznawania dodatku osłonowego, zastosowanie będzie miała zasada „złotówka za złotówkę”. Dzięki temu wsparcie dotrze także do rodzin, które przekroczyły kryterium dochodowe. Kwota wsparcia będzie jednak pomniejszana o kwotę przekroczenia ustalonego progu. Minimalne wsparcie w ramach dodatku osłonowego to 20 złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!