Jak wnioskować o dodatek osłonowy? Jest oficjalny instruktaż [FILM]
7 mln gospodarstw domowych może skorzystać z dodatku osłonowego – szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Pomoc została wprowadzona w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. Jak skorzystać z dodatku osłonowego? Mamy oficjalny wideoinstruktaż.
- Mikołaj Frączak
- /
- 15 lutego 2022
Dla kogo dodatek osłonowy?
Pomoc finansowa w formie dodatku osłonowego to jeden z elementów Tarczy Inflacyjnej. Jego podstawową rolą jest niwelowanie rosnących cen energii, gazu oraz żywności. Zgodnie z założeniami wsparcie to otrzymają gospodarstwa domowe, w których przeciętne miesięczne dochody nie są wyższe od 2100 złotych w przypadku osób mieszkających samotnie. W gospodarstwach, w których mieszka więcej niż jedna osoba mówimy o limicie 1500 złotych.
Do kiedy wniosek o dodatek osłonowy?
Osoba, która chce otrzymać dodatek powinna wypełnić stosowny wniosek do 31 października 2022 roku. Dokumenty przyjmują właściwie terytorialnie urzędy gminy. W większości przypadków mówimy o prowadzonych przez samorządy instytucjach takich jak np. gminne ośrodki pomocy społecznej.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedzialne za wprowadzenie dodatku osłonowego przygotowało specjalny film instruktażowy, z którego można dowiedzieć się krok po kroku, jak bezbłędnie wypełnić tego typu formularz
Ile wynosi dodatek osłonowy?
Jak informuje rząd w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego wsparcie wyniesie 400 lub 500 złotych. Wszystko zależy od tego jakie źródło ogrzewania funkcjonuje w danym domu lub mieszkaniu.
W przypadku gospodarstw dwu- lub trzyosobowych należne wsparcie będzie wynosiło 600 lub 750 złotych. Tu również ostateczna kwota zależy od źródła ogrzewania.
W przypadku większych gospodarstw liczących cztery lub pięć osób mowa o kwotach 850 lub 1062 złote. Liczne rodziny (sześcioosobowe i większe) otrzymają pomoc w wysokości minimum 1150 złotych.
Dodatek osłonowy: czy 13. i 14. emerytura wlicza się do dochodu?Anna Malinowska
W przypadku przyznawania dodatku osłonowego, zastosowanie będzie miała zasada „złotówka za złotówkę”. Dzięki temu wsparcie dotrze także do rodzin, które przekroczyły kryterium dochodowe. Kwota wsparcia będzie jednak pomniejszana o kwotę przekroczenia ustalonego progu. Minimalne wsparcie w ramach dodatku osłonowego to 20 złotych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.