Dodatek osłonowy: czy 13. i 14. emerytura wlicza się do dochodu?

Do urzędów gmin od kilku tygodni przychodzą osoby wnioskujące o dodatek osłonowy przyznawany w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to, czy 13. i 14. emerytura wliczane są do dochodu i czy przez to mają wpływ na wysokość dodatku osłonowego. 

Dodatek osłonowy: czy 13. i 14. emerytura wlicza się do dochodu?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 3 lutego 2022

Dodatek osłonowy – pytania o emeryturę

Do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej napływają sygnały dotyczące wątpliwości, czy podczas ustalania prawa do dodatku osłonowego należy uwzględniać tzw. 13 oraz 14 emeryturę. Resort stoi na stanowisku, że kwoty obu świadczeń nie powinny być wliczane do dochodu.

Czy 13. i 14. emerytura mają wpływ na dodatek osłonowym?

W związku z powyższym, emeryci i renciści ubiegający się o antyinflacyjne wsparcie mogą być spokojni. Dodatkowe świadczenia udzielone im w 2021 roku jako 13. i 14. emerytura nie mają żadnego wpływu na przyznanie dodatku osłonowego oraz jego wysokość. 

Czym jest dodatek osłonowy? Komu przysługuje?Czym jest dodatek osłonowy? Komu przysługuje?Martyna Kowalska

Dlaczego 13. i 14. emerytura nie mają wpływu na dodatek osłonowy?

Jak tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Wprowadzenie powyższego wyłączenia do porządku prawnego wynikało ze szczególnego charakteru dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów”.

Przypomnijmy, celem obu świadczeń tj. corocznej 13. emerytury i przyznawanej jednorazowo 14. emerytury była poprawa sytuacji finansowej emerytów i rencistów. Ten argument był podkreślany w uzasadnieniu w procesie legislacyjnym. Dodatkowo, oba świadczenia zostały zwolnione z potrąceń oraz egzekucji. W tej sytuacji nie ma podstaw, by tego typu wsparcie było w jakikolwiek sposób wliczane przy ubieganiu się o pomoc w postaci dodatku osłonowego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!