Czym jest dodatek osłonowy? Komu przysługuje?

Około 7 mln gospodarstw domowych czyli niemal połowa wszystkich w Polsce może skorzystać z nowego wsparcia w ramach tarczy antyinflacyjnej. Czym jest dodatek osłonowy? Wyjaśniamy.

Czym jest dodatek osłonowy? Komu przysługuje?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 grudnia 2021

Dla kogo dodatek osłonowy?

Ministerstwo klimatu i środowiska informuje, że na dodatek osłonowy w skali całego kraju przeznaczonych zostanie 4,7 mld złotych. 

Utworzony w ramach rządowej tarczy inflacyjnej dodatek osłonowy ma złagodzić negatywny efekt rosnących ceny energii, gazu oraz żywności. Wsparcie ma przysługiwać każdemu gospodarstwu domowemu, którego średnie miesięczne dochody nie są wyższe niż 2.100 złotych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego lub 1.500 złotych na osobę w przypadku gospodarstw do których należy więcej niż jedna osoba. Rozwiązanie to, właśnie zostało przyjęte przez Sejm.

URE: Cena gazu i prądu w górę. Podwyżka bardzo zaboli konsumentówURE: Cena gazu i prądu w górę. Podwyżka bardzo zaboli konsumentówMartyna Kowalska


Ile wyniesie dodatek osłonowy?

Minister resortu klimatu i środowiska informuje, że stawki dodatku osłonowego uzależnione od wysokości dochodu i liczby osób w rodzinie będą wynosiły od 400 złotych rocznie dla osób, które mieszkają samotnie do 1437,50 złotych rocznie dla gospodarstw wieloosobowych.

    Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400 lub 500 zł. Kwota uzależniona jest od źródła ogrzewania.

    Gospodarstwo dwu-, lub trzyosobowe otrzyma 600/750 zł. Tu również ostateczna wysokość dodatku będzie zależała od źródła ogrzewania domu lub mieszkania. Większe rodziny liczące od czterech do pięciu osób mogą liczyć na kwotę od 850 do 1062 złotych, zaś sześcioosobowe i większe 1150-1062 złote. 

Zasada złotówka za złotówkę a dodatek osłonowy

W przypadku tego mechanizmu wsparcia, stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Dzięki temu wsparcie dotrze także do rodzin po przekroczeniu kryterium dochodowego. Kwota wsparcia będzie jednak pomniejszana o kwotę przekroczenia ustalonego progu. Minimalne wsparcie w ramach dodatku osłonowego ustalono na 20 złotych.

Kiedy wypłata dodatku osłonowego? 

Zgodnie z ustaleniami, wypłata dodatku osłonowego ma zostać zrealizowana w 2022 roku w dwóch równych ratach. Pierwsza z nich zrealizowana będzie do 31.03.2022 r. natomiast druga do 2.12.2022 roku. Ci, którzy nie złożą wniosku w tym terminie, nadal będą mogli ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.” -informuje rząd. Instytucjami wypłacającymi dodatek będą gminy. Samorządy otrzymają na ten cel dotacje pochodzące z państwowego budżetu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!