Do kiedy zapłacić składki do ZUS? 10-ty dzień to już historia!

Polski Ład sporo pozmieniał w działaniu firm. Do kiedy zapłacić składki do ZUS kiedy prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą? Jaki termin składek jest dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością?

Do kiedy zapłacić składki do ZUS? 10-ty dzień to już historia!
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 lutego 2022

Do kiedy zapłacić składki do ZUS?

5., 15., i 20. dzień miesiąca to nowe terminy rozliczania składek do ZUS. Zaczynają obowiązywać właśnie teraz bowiem zmiany po raz pierwszy dotyczą składek odprowadzanych za styczeń b.r. Zatem kiedy w lutym trzeba będzie wykonać odpowiedni przelew do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Wszystko zależy od tego jaką firmę prowadzisz… Warto przyzwyczaić się do nowych terminów i zaznaczyć je sobie w kalendarzu.

ZUS wyjaśnia, że zmiany terminów, opłacania składek, a także przesyłania dokumentów rozliczeniowych, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić, zmienia się przez… Polski Ład. W każdym przypadku nowy, ustawowy termin dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, Fundusz Pracy a także Fundusz Emerytur Pomostowych, czyli tzw. FEP. 

Jak zaskarżyć decyzję ZUS?Jak zaskarżyć decyzję ZUS?Anna Malinowska

Do kiedy składki dla jednostek budżetowych?

W przypadku jednostek budżetowych, a także samorządowych zakładów budżetowych nic się nie zmienia – i to jedyny taki przypadek. Tak jak dotąd muszą one opłacać swoje składki do piątego dnia każdego miesiąca. 

Do kiedy składki dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością?

W przypadku szeroko rozumianej grupy płatników, którzy posiadają osobowość prawną, ostatnim dniem na uregulowanie należności względem ZUS jest piętnasty dzień miesiąca. Mówimy tutaj między innymi o wspomnianych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, ale także o spółkach akcyjnych oraz spółdzielniach.

Do kiedy składki dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

I tutaj też mamy nowość. Jeśli prowadzisz własny biznes jako osoba fizyczna, np. JDG lub spółkę osobową zapomnij o obowiązku przekazywania składki na ZUS do dziesiątego dnia każdego miesiąca. Od teraz termin ten jest nieco później i przypada dopiero na dwudziesty dzień miesiąca. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!