Niemiec chciał zarobić na polskiej Tarczy Inflacyjnej. Przeliczył się

Z obniżki cen paliw w Polsce masowo korzystają nasi zachodni sąsiedzi. Jeden z nich chciał skorzystać na polskiej Tarczy Inflacyjnej, ale przesadził. Teraz ma problemy z niemieckim Urzędem Celnym – informuje Deutsche Welle. Kara, jaka go spotkała, jest liczona w tysiącach euro.

Niemiec chciał zarobić na polskiej Tarczy Inflacyjnej. Przeliczył się
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 lutego 2022

Zapasy paliwa w Polsce

Sprawę niemieckiego przedsiębiorcy z kraju związkowego Turyngia opisał niemiecki portal Deutsche Welle. Mężczyzna, słysząc o tanim paliwie za Odrą, wybrał się ciężarówką do Bogatyni (Dolnośląskie), by zrobić niemałe zapasy oleju napędowego. 

Niemiec miał pecha. Gdy wracał z zapasem paliwa, na terenie Saksonii zatrzymała go niemiecka policja federalna. Ta z kolei sprawę przedsiębiorcy zgłosiła tamtejszemu urzędowi celnemu. 

Ceny paliw po obniżce akcyzy. Jak to wygląda w praktyce?Ceny paliw po obniżce akcyzy. Jak to wygląda w praktyce?Monika Świetlińska

Przewóz paliwa do Niemiec a prawo

Według ustaleń celników w przestrzeni ładunkowej ciężarówki ujawniono osiem dwustulitrowych beczek zatankowanych do pełna olejem napędowym. Już w trakcie kontroli oszczędny Niemiec musiał zapłacić 750 euro należnego podatku. To jednak nie wszystko. 59-letniego mężczyznę czeka postępowanie karne przewidziane prawem podatkowym. 

Turystyka paliwowa a niemieckie prawo

Lista przewin mieszkańca Turyngii jest jednak dłuższa. Zawiadomiona przez celników policja drogowa ukarała go mandatem w wysokości 1,5 tys. euro za złamanie przepisów dotyczących transportu niebezpiecznych produktów. 

Jak donosi DW.com. według danych z początku lutego litr paliwa w Polsce jest tańszy o 30 eurocentów niż Niemczech. Wielu mieszkańców terenów przygranicznych decyduje się na tankowanie po polskiej stronie. Brandenburskie radio RBB donosi, że ta sytuacja wpędza w problemy wielu właścicieli stacji paliw.

Zgodnie z niemieckim prawem, legalnie można zatankować za granicą auto do pełna oraz dodatkowo 20 litrów do kanistra – podaje DW.com powołując się na rzeczniczkę Urzędu Celnego we Frankfurcie nad Odrą. Przekroczenie tego limitu wiąże się z koniecznością uiszczenia należnego podatku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!