BIK: Zdolność kredytowa Polaków dramatycznie spada

Zdolność kredytowa Polaków dramatycznie spada. Wielu z nas będzie musiała odłożyć marzenia o własnym mieszkaniu czy domu na później. Taki obraz możliwości inwestycyjnych naszych rodaków wyłania się z najnowszego raportu BIK

BIK: Zdolność kredytowa Polaków dramatycznie spada
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 lutego 2022

Zdolność kredytowa a wysokie stopy procentowe

Jak ocenia BIK, w ciągu ostatnich czterech miesięcy zdolność kredytowa przeciętnego Polaka skurczyła się o 30 procent. To jednak nie koniec, bowiem według prognoz specjalistów od kredytów, już wkrótce możemy mówić o spadku o… 45% w porównaniu do sytuacji z pierwszego kwartału 2021 roku. 

Rekordy kredytów hipotecznych już padły

Trzeba przyznać, że 2021 rok był na rynku kredytów mieszkaniowych rekordowym. Dość powiedzieć, że łączna ich wartość sięgnęła prawie 90 mld złotych (88,7 mld zł). Z tym poziomem trzeba będzie się jednak pożegnać. W 2022 roku wartość akcji kredytowej będzie o około 10% mniejsza i wyniesie 80 mld złotych – prognozują eksperci BIK.

Choć spadek jest zauważalny to i tak lepszy wynik, niż w czasie szczytu hossy kredytowej z 2008 roku. 

Sklep internetowy krok po krokuSklep internetowy krok po krokuRafał Stępniewski

Kredyt hipoteczny w 2022 roku

Już widać, że zainteresowanie kredytami zaczyna się powoli załamywać. W styczniu 2022 roku liczba wniosków o hipotekę była o ok. 25% niższa niż w analogicznym okresie rok temu. Jeszcze gorzej wygląda ten wynik jeśli zestawimy go z marcem 2021 roku – w takim układzie styczeń będzie gorszy o przeszło… 50%. 

Rynek kredytów hipotecznych będzie determinowała wysokość stóp procentowych. Bank centralny walczy z inflacją, podnosząc je praktycznie z miesiąca na miesiąc. Z jednej strony taka sytuacja generuje problemy z dostępem do finansowania, z drugiej jednak jest bardzo niekorzystna dla osób, które kredyt właśnie spłacają. Ich comiesięczne zobowiązania rosną i to w mocno zauważalny sposób. 

Kogo niepokoją wyższe stopy procentowe?

BIK zauważa, że Podwyżki stóp procentowych to powód do niepokoju dla 64% kredytobiorców. Trzy czwarte Polaków posiadających kredyt mieszkaniowy liczy, że miesięczna rata ich kredytu wzrośnie nie więcej niż o 300 zł”– czytamy w raporcie. Wiele jednak wskazuje, że decyzje RPP, które jeszcze bardziej zmartwią kredytobiorców, są dopiero przed nami. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!