Sklep internetowy krok po kroku

W dzisiejszych czasach sklepy internetowe są niezwykle popularne. Sprawiła to także pandemia, ponieważ zamknięci w domach zaczęliśmy robić zakupy online i niejeden z nas został przy tej formie, która jest bardzo wygodna i ma wiele zalet. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać, decydują się na sklep internetowy online. Jak wygląda zakładanie go krok po kroku? O czym pamiętać?

Sklep internetowy krok po kroku
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 2 lutego 2022

Zakładanie sklepu internetowego 

Sklepy internetowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Dlatego tak chętnie sprzedajemy tą drogą. Jednak zakładanie sklepu to wiele decyzji – od tego, czy interesuje nas platforma sklepu internetowego, czy własna strona, po to, komu zlecić wykonanie zdjęć produktów. O czym należy pamiętać? 

Finanse

Pierwszą kwestią, nad którą należy się pochylić, są finanse. Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na otwarcie sklepu? Ile na marketing i reklamę? Jakie zaplecze finansowe mamy? Jakie opłaty będą konieczne? To wszystko jest bardzo ważne, by utrzymać się na rynku, przede wszystkim na początku, gdy nie będziemy mieli zbyt wielu klientów.

Pomysł i nazwa

Oczywiście bardzo ważne jest to, co chcemy sprzedawać. Musimy się dokładnie zastanowić, co chcemy sprzedawać i w jaki sposób. Czy to będą nasze produkty? A może sklep z produktami innych producentów? Co nas wyróżni na rynku? Warto też zastanowić się nad nazwą. Musi zapadać w pamięć, być ciekawa i mówić o tym, czego dotyczy nasza działalność. 

Grupa docelowa

Skoro już wiesz, co będziesz oferował klientom, zastanów się również nad tym, kto będzie twoim odbiorca. Do kogo kierujesz swoje projekty i wszystkie komunikaty? Czego potrzebuje taka osoba? Stwórz personę. 

Oprogramowanie sklepu internetowego 

Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć sklep internetowy, jest fakt, że nie będzie to jednoznaczne z samodzielnym zleceniem strony od podstaw (lub zleceniem komuś tego). Dostępne są platformy sklepów internetowych, dzięki którym możemy zacząć sprzedawać niemal z miejsca. Dodatkowo proponują także support. To wszystko sprawia, że spoczywa na tobie nieco mniejsza odpowiedzialność. Jest też to często bardziej opłacalne pod względem finansowym. Przykładowo sklep internetowy na platformie Selly można założyć już od 25 złotych za miesiąc. Oczywiście sklep na własnej stronie też ma swoje zalety – przede wszystkim ma wszystkie funkcje, których potrzebujesz i jest w pełni dostosowany do Twoich potrzeb.

Analiza konkurencji 

Przyjrzyj się konkurencji. Musisz wiedzieć, co może cię wyróżnić, czy masz dużą konkurencję, kim ona jest. Nie kopiuj rozwiązań, szukaj własnej drogi, ale nie udawaj, że jesteś na rynku sam. Obserwując konkurencję możesz się naprawdę dużo nauczyć.

Marketing sklepu internetowego.

Marketing to nie tylko zbieranie jak największego ruchu na Twojej stronie, to także forma komunikacji. Oznacza to, że trzeba mieć właściwy przekaz w odpowiednim czasie, aby ludzie w mediach społecznościowych lub wyszukiwaniach Google znaleźli to czego szukają i podjąć decyzję o zakupie w oparciu o te informacje. Strategia marketingowa jest kluczem do każdej udanej kampanii. Pomoże Ci ona osiągnąć Twoje cele poprzez wyszczególnienie kroków, które należy podjąć i kiedy powinny zostać zrealizowane, jak również poprzez dostarczenie planu mądrej dystrybucji zasobów, takich jak pieniądze czy czas w trakcie całego procesu.Pierwszy krok w tworzeniu skutecznego MSI zaczyna się od określenia, do kogo kierujesz kampanię — do jakich klientów/odbiorców przemawia ten produkt? Następnie należy określić, gdzie te osoby znajdują się w swoim cyklu zakupowym (np. czy kierujemy naszą ofertę do osób w wieku 18-35 lat, mieszkających w gęsto zaludnionych obszarach miejskich).

Współpraca z profesjonalistami

Pamiętaj też, że nie wszystko jesteś w stanie zrobić sam. Jeśli nie umiesz stawiać stron, musisz komuś zlecić powstanie sklepu, jeżeli decydujesz się na własną platformę. Przyda się również nawiązanie współpracy z dobrym copywriterem, który opisze twoje produkty. Jeśli nie znasz się na fotografii, warto pomyśleć o zatrudnieniu fotografa produktowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.