Pieniądze na dekoder. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął we wtorek projekt tzw. ustawy dekoderowej. Na jej mocy gospodarstwa domowe, które będą musiały zakupić dekoder do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, otrzymają finansowe wsparcie. Program ma związek ze zmianą standardu nadawania, która nastąpi w 2022 roku.

Pieniądze na dekoder. Rząd przyjął projekt ustawy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 lutego 2022

Pieniądze na dekoder – decyzja należy do Sejmu

Rządowy projekt ustawy zostanie teraz skierowany do Sejmu. Jak informuje KPRM odbędzie się to trybie pilnym. Rada Ministrów chce maksymalnie skrócić prace parlamentarne nad tym aktem prawnym. Rząd zwraca uwagę na fakt, że pierwsze przełączenia sygnału telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC nastąpią już pod koniec marca. 

Na czym polega zmiana standardu nadawania?

Zmiana standardu nadawania polega na przełączeniu obecnego systemu DVB-T/MPEG-4, stosowanego od 2013 roku na nowy system DVB-T2/HEVC. Wynika to z konieczności uwolnienia częstotliwości 700 MHz dla dalszego rozwoju telefonii komórkowej i bezprzewodowej transmisji danych. 

W 2022 roku startuje nadawanie DVB-T2. Czy muszę zmienić telewizor?W 2022 roku startuje nadawanie DVB-T2. Czy muszę zmienić telewizor?Martyna Kowalska

Nie każdy telewizor będzie działał na DVB-T2

Plusem nowego rozwiązania jest możliwość zwiększenia puli kanałów oraz poprawę jakości obrazu oraz dźwięku. Bezapelacyjnym minusem jest jednak konieczność wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy model, lub zakup specjalnego dekodera, który umożliwi odbiór sygnału według nowego standardu.

Jak informuje KPRM - „rząd, mając na uwadze przewidywane wpływy ze sprzedaży uwalnianych częstotliwości, chce dofinansować zakup dekodera, który umożliwi odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie”.

Ile pieniędzy na zakup dekodera

Świadczenie ustanowione przez ustawę, w formie dofinansowania zakupu odpowiedniego dekodera ma wynosić 100 złotych. W ocenie rządu, taka kwota wystarczy na pokrycie całości lub znacznej części kosztu zakupu wymaganego urządzenia. Wsparcie ma przysługiwać na jedno gospodarstwo domowe. Konieczne będzie także oświadczenie osoby składającej wniosek, że bez dofinansowania nie posiada możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do technologicznych zmian związanych ze zmianą standardu nadawania.

Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, „osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres email lub w postaci wydruku – w przypadku wniosku za pośrednictwem pracownika Poczty Polskiej S.A.” — informuje KPRM.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.