500 plus w ZUS: szturm rodziców z wnioskami (aktualizacja)

Prawie pół miliona wniosków do ZUS w spranie świadczenia Rodzina 500 plus na nowy okres świadczeniowy wpłynęło w ciągu pierwszych dwóch dni naboru. Przypomnijmy od 1 lutego można składać wnioski na okres świadczeniowy, który rusza 1 czerwca 2022 r.

500 plus w ZUS: szturm rodziców z wnioskami (aktualizacja)
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 lutego 2022

500 plus z ZUS – nowy okres świadczeniowy

Zgodnie z przepisami nowy okres świadczeniowy potrwa od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Aby w tym czasie otrzymywać 500 plus na dziecko, koniecznie trzeba złożyć nowy wniosek i na zupełnie nowych zasadach

Szturm z wnioskami o 500 plus

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który od 2022 roku przejął od samorządów kompleksową obsługę popularnego świadczenia, już w pierwszym dniu od uruchomienia naboru, z wnioskami ruszyły setki tysięcy rodziców. Dość powiedzieć, że do 2 lutego 2022 roku do zakładu wpłynęło już... 472 tys. wniosków, które dotyczą łącznie 742 tysięcy dzieci. Zdecydowana większość z nich dotyczy już nowego okresu świadczeniowego. 

Możesz już złożyć wniosek o 500+ na nowy okres [FILM]Możesz już złożyć wniosek o 500+ na nowy okres [FILM]Monika Świetlińska

Wniosek o 500 plus – jak uniknąć błędów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje, by osoby wnioskujące o wsparcie dokładnie sprawdzili, czy wniosek dotyczy właściwego okresu. Dokumenty związane z bieżącym okresem świadczeniowym trwającym do 31 maja 2022 roku powinni składać wyłącznie rodzice oraz opiekunowie nowonarodzonych dzieci, w przypadku których nie złożono dotąd wniosku. 

W takim przypadku warto od razu złożyć także wniosek na kolejny okres. Wówczas świadczeniobiorcy zachowają ciągłość w comiesięcznych wypłatach.

500 plus 2022

Od pierwszego lutego można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy. Tu nastąpiło kilka zmian, bowiem może być on złożony wyłącznie drogą elektroniczną. Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych - „Wnioski o 500 plus można składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Świadczenie wypłacane jest wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku konto” – nie będzie zatem już możliwości otrzymywania wsparcia na dziecko w gotówce. Z takiej formy wypłat korzystał dotąd niewielki odsetek rodziców. 

AKTL. 

Jak podało w piątek przed południem  (4.02) Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej "Od wtorku rodzice złożyli już ponad 726 tys. wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego z programu Rodzina 500+ w nowym okresie świadczeniowym. Wnioski dotyczą ponad 1,17 mln dzieci".

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!