Rząd podał wskaźnik waloryzacji emerytur

Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Choć ze wzoru na waloryzację świadczeń wynikało, że wzrost świadczeń w 2022 roku powinien wynieść 5,7%, wskaźnik ten został podniesiony. Emerytury i renty mają wzrosnąć aż o 7%. To oznacza, że najniższa emerytura wyniesie 1338,44 zł. 

Rząd podał wskaźnik waloryzacji emerytur
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 lutego 2022

O ile wzrośnie emerytura

Wiadomo już, że minimalna emerytura wzrośnie o 87,56 zł. Wszystko za sprawą wyższego, niż wynika to ze wzoru przewidzianego w przepisach wskaźnika waloryzacji. 

Faktycznie, kilka dni temu w Dzienniku Prawnym pokazaliśmy wyliczenia Instytutu Emerytalnego, które oparły się na opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wskaźnikach makroekonomicznych. Podstawiając je do wzoru, wskaźnik waloryzacji powinien wynieść 5,7%. W takim wypadku minimalna emerytura wyniosłaby nieco ponad 1322 zł. W rzeczywistości będzie o 16 zł wyższa. Rząd zdecydował się bowiem na przyjęcie wyższego wskaźnika, do czego oczywiście ma prawo. Władze tłumaczą ten fakt potrzebą finansowego zabezpieczenia seniorów w dobie inflacji. 

Tyle Polska wydaje na politykę społeczną. To astronomiczna kwota!Tyle Polska wydaje na politykę społeczną. To astronomiczna kwota!Martyna Kowalska

Waloryzacja 2022

Jak wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej „Chcąc w większym stopniu zabezpieczyć sytuację finansową seniorów, zmieniamy rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lipca 2021 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2022 r., ustalając wysokość tego zwiększenia na poziomie 63,33 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń” - powiedziała.

Minimalna emerytura i minimalna renta

Najniższa emerytura, renta z racji całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wzrosną z 1250,88 zł do 1334,44 zł. Natomiast najniższa renta związana z częściową niezdolnością do pracy po raz pierwszy osiągnie wartość czterocyfrową. Wzrośnie bowiem z 938,16 zł do 1003,83 zł. W tym przypadku różnica wyniesie 65,67 zł. 

Ile kosztuje waloryzacja

Gdyby rząd przyjął bazowy wskaźnik na poziomie 5,7%, wówczas waloryzacja 2022 kosztowałaby 15 mld złotych. W przypadku siedmioprocentowej podwyżki mówimy o kosztach w wysokości 18,4 mld złotych. 3,4 mld zł w tej puli wynika z podniesienia wskaźnika realnego wzrostu płac. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!