OSP: Ruszają świadczenia dla strażaków ochotników

Rozporządzenie MSWiA ws. wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego dla strażaków ochotników już obowiązuje. Określa ono wzór dokumentu, który będzie podstawą do ubiegania się o dodatkowe świadczenie, dla byłych strażaków OSP, którzy przekroczyli już wiek emerytalny.

OSP: Ruszają świadczenia dla strażaków ochotników
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 lutego 2022

Dla kogo świadczenie ratownicze?

Świadczenie ratownicze dla strażaków OSP będzie wynosiło 200 złotych miesięcznie – informuje MSWiA. Pieniądze trafią bezpośrednio z budżetu państwa po osiągnięciu przez osobę uprawnioną odpowiedniego wieku. W przypadku mężczyzn będzie to 65 lat, natomiast kobiety mogą się o nie ubiegać już po 60. urodzinach. Granica wieku jest zatem zbieżna z wiekiem emerytalnym w Polsce. 

Jak wyjaśnia resort, dodatkowe pieniądze należą się strażakom OSP, którzy przez przynajmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) lub 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w akcjach ratowniczych w ramach obowiązków strażaków-ochotników. 

Strażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcjeStrażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcjeMikołaj Frączak

Ustawa wprowadza świadczenie ratownicze

Przypomnijmy, świadczenie ratownicze zostało wprowadzone ustawą z dnia 17 grudnia 2021 roku o ochotniczych strażach pożarnych. Akt ten całościowo reguluje działalność Ochotniczych Straży Pożarnej. Jak przypomina MSWiA, jej kształt został opracowany we współpracy ze strażakami OSP. 

Jak ubiegać się o świadczenie ratownicze?

Odpowiedni wniosek, którego wzór został już określony przez MSWiA należy złożyć u właściwego dla lokalizacji komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Wniosek musi być uzupełniony o potwierdzenie bezpośredniego uczestnictwa w akcjach ratowniczych.

Skąd wziąć potwierdzenie uczestnictwa w akcjach ratowniczych OSP?

Wszelkie potwierdzenia od 1.01.2022 znajdują się w dokumentacji prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną. W przypadku okresu 1.01.2012-31.12.2021 – potwierdzeniem może być dokumentacja PSP bądź oświadczenie trzech świadków. 

W przypadku ochotników służących przed 31.12.2011 r. potwierdzeniem jest wyłącznie oświadczenie trzech świadków złożone na piśmie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!