fb

Polski Ład pogorszy sytuację osób, które dostają 1% z PIT? Jest reakcja Rzecznika Praw Obywatelskich

Wobec zwiększenia kwoty wolnej od podatku i podniesienia drugiego progu skali podatkowej po wprowadzeniu Polskiego Ładu część podatników zapłaci niższy podatek albo nie zapłaci go w ogóle. W konsekwencji znacznie mniej pieniędzy może trafić do osób, które dotychczas korzystały z 1% podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dla porównania osoby te w ubiegłym roku— często przewlekle chorujące lub z niepełnosprawnościami — łącznie dostały z tego tytułu 973 mln zł.

Polski Ład pogorszy sytuację osób, które dostają 1% z PIT? Jest reakcja Rzecznika Praw Obywatel
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 12 lutego 2022

Co z 1%?

W nawiązaniu do dotychczas sygnalizowanych problemów w związku z wejściem w życie tzw. Polskiego Ładu, Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje na sytuację osób, które otrzymują środki z 1% podatku przekazywanego przez podatników na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W efekcie zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. oraz podniesieniu drugiego progu skali podatkowej do 120 tys. zł część podatników zapłaci podatek w niższej wysokości lub  podatek w ogóle nie wystąpi. Skutek jest korzystny dla tej grupy obywateli, ale wpływa zarazem na sytuację beneficjentów 1% podatku na rzecz opp. W konsekwencji bowiem może się okazać, że osoby, które dotychczas korzystały z tej formy wsparcia, otrzymają znacznie mniej pieniędzy.

Rozwiązanie to funkcjonuje od 2004 roku

Zgodnie z art. 45c ust. 1 ustawy o PIT naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek, przekazuje opp, wybranej przez podatnika z wykazu, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego. 

Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że przekazania 1% należnego podatku, wynikającego z rozliczenia za 2020 r., dokonało 15,3 mln podatników. W 2021 r. organizacje pożytku publicznego otrzymały łącznie tytułem 1% należnego podatku wynikającego z rozliczenia za 2020 r. 972,7 mln zł.

Korzysta z tego szeroki krąg podmiotów. To np. osoby walczące z różnymi, ciężkimi chorobami (np. nowotworowymi, mukowiscydozą, stwardnieniem rozsianym), borykające się z niepełnosprawnościami, w tym umysłowym, osoby niedowidzące czy też podopieczni hospicjów. Środki zgromadzone na subkontach opp wykorzystywane są na dofinansowanie kosztów leczenia, rehabilitacji, transportu oraz wydatków związanych z codziennym funkcjonowaniem osób potrzebujących.

Będzie wyrównanie?

Zapowiedzi prasowe dotyczące korekt koniecznych do wprowadzenia w Polskim Ładzie wskazują, że ma być zapewnione wyrównanie dla opp. Według mediów, system organizacji pożytku publicznego ma mieć zagwarantowane, że począwszy od 2023 r. za rok podatkowy 2022 i kolejne – suma korzyści z 1% podatku nie będzie niższa niż za 2021 r.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (UD347), ale  jeszcze bez szczegółów. Ogólnie wskazano, że planowane rozwiązania realizują główne postulaty społeczne związane z wejściem w życie Polskiego Ładu w obszarze podatków oraz ubezpieczeń zdrowotnych.

Marcin Wiącek prosi zatem premiera, ministra finansów Mateusza Morawieckiego o wyjaśnienie, jaki konkretnie kształt będą miały zapowiadane zmiany legislacyjne co do zrekompensowania negatywnych skutków dla beneficjentów 1% podatku przekazywanego na rzecz opp.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!