fb

Dom do 70 m kw. bez formalności – krok po kroku (PORADNIK)

O domu do 70 m kw. napisano już wiele, także na łamach Dziennika Prawnego. Postanowiliśmy zebrać szereg informacji w jedną całość i przedstawić po kolei, jak bez formalności zrealizować budowę w granicach wyznaczonych przez nową ustawę. 

Dom do 70 m kw. bez formalności – krok po kroku (PORADNIK)
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 lutego 2022

Dom do 70 m kw. Kto może być inwestorem?

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie ministerstwa rozwoju (odpowiedzialnego za wdrożenie nowych przepisów), dom do 70 m kw. w uproszczonej procedurze może wybudować każda pełnoletnia osoba.

Oczywiście prawo to, jest obwarowane jednym, podstawowym warunkiem. Inwestycja musi służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. To oznacza, że z ustawy tej nie skorzysta ten, kto od małego domu do 70 m kw. chciałby rozpocząć swoją przygodę z deweloperką. Prawo skutecznie stawia w tym względzie ograniczenia. 

Najlepsze projekty domów do 70 m kw. Niebawem będzie można je pobrać za darmo!Najlepsze projekty domów do 70 m kw. Niebawem będzie można je pobrać za darmo!Michał Górecki

Dla kogo dom do 70 m kw.

Nie jest też tak, że ustawa regulująca kwestie budowy domu bez pozwolenia ogranicza grono adresatów np. tylko do rodzin z dziećmi. Z przepisów może skorzystać KAŻDY, kto tylko posiada prawo do dysponowania działką, na której można wybudować dom. Zatem grono „beneficjentów” tego rozwiązania jest bardzo szerokie. 

Dom do 70 m kw. — co z kierownikiem budowy?

Wiemy już, że dzięki obowiązującej od początku 2022 roku ustawie, można łatwiej niż kiedykolwiek wybudować własny, mały dom. Nie ma potrzeby zatrudniania kierownika budowy, czy prowadzenia dziennika takiej inwestycji. Nie oznacza to jednak, że jeśli mimo wszystko chcemy skorzystać ze wsparcia profesjonalisty, nie możemy go zaangażować. Ustawodawca zostawia inwestorowi wybór.

Brak miejscowego planu zagospodarowania a dom do 70 m kw.

W Polsce nadal nie brakuje gmin, na terenie których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Oczywiście, taka sytuacja nie przekreśla naszych planów. Trzeba jednak zgłosić się do odpowiedniego organu w mieście lub gminie, który wyda tzw. WZ-tkę. Mowa o dokumencie o warunkach zabudowy. Ma na to czas do 21 dni od momentu złożenia wniosku w danej sprawie. 

Uproszczona budowa domu do 70 m kw. — na czym polega?

Po pierwsze nie ma potrzeby zgłaszania przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu wobec złożonego przez nas zgłoszenia budowy. Po drugie, naszą inwestycję możemy rozpocząć zaraz po doręczeniu zgłoszenia i zawiadomieniu powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w sprawie terminu rozpoczęcia prac budowlanych. 

Po trzecie, jak napisaliśmy przed chwilą, odpada obowiązek zatrudnienia kierownika budowy. 

Dom do 70 m kw. — co po kolei? 

Uproszczona procedura zapisana w ustawie, niestety nie eliminuje konieczności zderzenia z biurokracją, choć w znacznie mniejszym stopniu. Co zrobić po kolei, zanim na placu budowy wbijemy pierwszą łopatę?

1. Zgłoszenie do starostwa (urzędu miasta na prawach powiatu) budowy domu wraz z projektem, projektem zagospodarowania działki, oświadczeniem o posiadanym prawie do dysponowaniu działką na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy (WZ) i zagospodarowaniu terenu.

Ten punkt można zrealizować wysyłając dokumenty pocztą, przekazując osobiście lub przez pełnomocnika oraz poprzez serwis e-Budownictwo.

Budowę domu do 70 m kw. można zgłosić przez internetBudowę domu do 70 m kw. można zgłosić przez internetAnna Malinowska

2. Potrzebne oświadczenia: o tym, że nasza inwestycja będzie służyła zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, o odpowiedzialności za kierowanie budową, oraz o kompletności dokumentacji załączonej do zgłoszenia.

3. Zawiadomienie organu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęciu robót budowlanych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!