Najlepsze projekty domów do 70 m kw. Niebawem będzie można je pobrać za darmo!

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zakończył już oceny prac, które zostały nadesłane w ramach konkursu na najlepsze projekty domów o powierzchni do 70 m kw. W drugim kwartale będą one bezpłatnie udostępnione potencjalnym inwestorom.

Najlepsze projekty domów do 70 m kw. Niebawem będzie można je pobrać za darmo!
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 stycznia 2022

Dom 70 m kw. — warto poczekać na projekty?

Zainteresowanie budową domu do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia nie jest małe. I choć wielu potencjalnych inwestorów zwraca uwagę na braki w przepisach np. dotyczące późniejszego wynajęcia lub odsprzedaży nieruchomości, poważnie zastanawia się nad skorzystaniem z tej propozycji Polskiego Ładu. 

We wrześniu ubiegłego roku rząd poszedł za ciosem. Niedługo po przyjęciu przez Sejm ustawy, która otwiera możliwość budowy domu na uproszczonych zasadach, ministerstwo rozwoju ogłosiło konkurs. Jego przedmiotem było opracowanie najlepszego projektu domu, który wpisuje się w wytyczne nakreślone w ustawie. Pisaliśmy o nim tutaj.

Najlepsze projekty domów do 70 m2. Jest konkursNajlepsze projekty domów do 70 m2. Jest konkursMartyna Kowalska

Projekty domów do 70 m kw. 

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego dokładnie przeanalizował nadesłane prace w ramach wspomnianego konkursu. To oznacza, że zakończył się etap związany z wyborem koncepcji. Tym samym rozpoczął się etap przygotowania konkretnych projektów. 

Kiedy darmowe projekty domów do 70 m kw.?

Sąd Konkursowy działający w ramach GUNB przyznał nagrodę aż… 38 pracom. Każdy autor otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. złotych wraz z zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Chodzi o wykonanie kompletnego projektu budowlanego. Te, które zostaną opracowane na bazie konkursu, będzie można nieodpłatnie wykorzystać. Mają być odstępne dla potencjalnych inwestorów, chcących zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe w drugim kwartale 2022 roku.

Konkurs architektoniczny na mały dom

Jak przypomina Główny Urząd Nadzoru Budowlanego „celem konkursu jest wyłonienie projektów koncepcyjnych o wysokich walorach architektoniczno-funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych. Dzięki Konkursowi szansę na  powszechne zaistnienie zyskają najlepsze, dostępne i uniwersalne rozwiązania architektoniczne. W dłuższej perspektywie wyłonione projekty mają szansę podnieść jakość estetyczną polskiego krajobrazu, zwiększyć harmonię i ład przestrzeni z zabudową indywidualną” – napisano w oficjalnym komunikacie GUNB. Lista zwycięzców konkursu dostępna jest tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!