Jesteś frankowiczem? Rząd przedłuża ulgę podatkową!

Ministerstwo Finansów ma już gotowy projekt rozporządzenia, który wydłuży o cały rok zaniechanie poboru podatku od części dochodów, które są związane z kredytem hipotecznym. Mowa np. o wierzytelnościach, które zostały umorzone kredytobiorcom w CHF. 

Jesteś frankowiczem? Rząd przedłuża ulgę podatkową!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 stycznia 2022

Co z ulgą podatkową dla frankowiczów?

Z końcem ubiegłego roku wygasło Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 marca 2020 roku, w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (Dz. U. Poz. 548).Zawierało ono rozwiązania, które należy uznać za korzystne dla osób, które spłacają kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich. Jednak tylko w określonych okolicznościach.

Będzie nowe rozporządzenie ws. ulgi dla frankowiczów?

Ministerstwo Finansów już opracowało nowe rozporządzenie, które de facto przedłuża życie rozwiązaniom z wcześniej wspomnianego aktu prawnego z 2020 roku. Resort wskazuje nawet, że w niektórych przypadkach niektóre rozwiązania mają nieco rozszerzony zakres. Nowe przepisy mają obowiązywać do końca 2022 roku. 

Jak działa ulga dla frankowiczów?

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów - Na podstawie nowego rozporządzenia zaniechanie poboru PIT ma być stosowane do przychodów (dochodów) osiągniętych od 1 stycznia 2022 r. (w szczególności na podstawie ugód zawartych od tego dnia) do 31 grudnia 2022 r. Tym samym nie przewiduje się „luki czasowej” w obowiązywaniu preferencji”.

Kiedy pobór podatku zostanie zaniechany w praktyce? Mowa o umorzonych przez banki kwotach wierzytelności z tytułu kredytów w CHF, jeśli mają one związek z wyłącznie jedyną inwestycją mieszkaniową. Ponadto osoba fizyczna nie mogła w przeszłości korzystać z umorzenia wierzytelności w przypadku innej podobnej inwestycji. 

Preferencje będą działały także wobec osób, w przypadku których zastosowano ujemne oprocentowanie kredytu.

Ulga dla frankowiczów a CIT dla kredytodawców.

Proponowane przepisy zakładają także zaniechanie poboru podatku CIT od kredytodawców. Mowa o dochodach, które odpowiadają równowartości umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów, od tej części kapitału, od której następuje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!