PFRON: Więcej pieniędzy na aktywizację osób niepełnosprawnych
W 2022 roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma do dyspozycji większe środki na warsztaty terapii zajęciowej (WTZ) oraz wsparcie zakładów aktywizacji zawodowej (ZAZ). Ile pieniędzy trafi na pokrycie rocznego pobytu jednej osoby?
- Michał Górecki
- /
- 20 stycznia 2022
Zwiększenie wydatków PFRON
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje zmiana rozporządzenia Rady Ministrów, która umożliwia podniesienie kwoty wydatków PFRON dla samorządów wojewódzkich i powiatowych. Mowa o pokryciu kosztów rocznego pobytu jednej osoby niepełnosprawnej, która zalicza się do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Chodzi o osoby zatrudnione w zakładzie aktywności zawodowej. Wyższa będzie także kwota dofinansowania kosztów rocznego pobytu uczestnika warsztatów terapii zajęciowej zarówno w 2022 roku, jak i w kolejnych latach.
Parki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychAnna Malinowska
WTZ i ZAZ – zmiana algorytmu przekazywania środków
Rządowe rozporządzenie z datą 30 grudnia 2021 roku, zmienia przepisy określające algorytm przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla samorządów wojewódzkich i powiatowych. Oficjalnie, weszło ono w życie 4 stycznia 2022 roku.
Jak mówi prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz - „Zwiększone środki będą wsparciem dla prowadzących WTZ oraz ZAZ, aby bezpiecznie realizować misję aktywizowania osób niepełnosprawnych, szczególnie w tak trudnym czasie pandemii”
Zakłady aktywności zawodowej 2022
Rozporządzenie, o którym mowa jest podstawą do kolejnego zwiększenia przez PFRON kwoty dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnego w zakładach aktywności zawodowej. Obecnie została ona podniesiona do 27.500 zł. To wzrost o 2,5 tysiąca złotych w porównaniu do 2021 roku.
Warsztaty terapii zajęciowej 2022
W przypadku warsztatów terapii zajęciowej roczny koszt pobytu uczestnika w 2022 roku oraz latach następnych wzrósł do poziomu 24.096 zł. To kwota wyższa o 2,4 tys. złotych w porównaniu z 2021 rokiem.
Jak czytamy w komunikacie - „samorządy wojewódzkie i powiatowe, na sfinansowanie uczestnictwa w ZAZ i WTZ, łącznie otrzymają z PFRON środki w kwocie o około 82 mln złotych wyższej niż przed rokiem”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.