Polski Ład: rząd wprowadza pierwsze korekty

Polski Ład doczekał się pierwszych poważnych korekt. Skorzystają na nich m.in. renciści, emeryci oraz osoby samotnie wychowujące dzieci i zleceniobiorcy. Podczas ostatniej konferencji premier mówił też o rekompensatach dla tych, którzy… stracą na Polskim Ładzie, choć zarabiają poniżej 12,8 tys. złotych.

Polski Ład: rząd wprowadza pierwsze korekty
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 stycznia 2022

Naprawianie Polskiego Ładu

Choć Polski Ład obowiązuje dopiero trzy tygodnie, premier Mateusz Morawiecki wskazuje na pierwsze obszary, które wymagają korekty. Nazywa je wprost – „potknięciami”. W ten sposób ulga dla klasy średniej zostanie „rozciągnięta” także na emerytów i rencistów, którzy otrzymują każdego miesiąca mniej niż 12,8 tysięcy złotych. Dokładnie ten sam mechanizm będzie miał zastosowanie w przypadku osób pracujących na umowy zlecenie oraz rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci.

Premier zapowiedział, że rząd „nie przymyka oczu na potknięcia w Polskim Ładzie”. Szef rządu miał już zażądać od resortu finansów szybkiego wprowadzenia niezbędnych poprawek. 

Stracisz na Polskim Ładzie? Dostaniesz rekompensatę

Innym pomysłem na poprawki w Polskim Ładzie jest specjalne potraktowanie tych wszystkich, którzy mimo zarobków do 12,8 tys. złotych brutto na rządowym programie stracą. Jeśli ktoś z powodu Polskiego Ładu straci, lub inaczej – zarobi mniej niż w 2021 roku, będzie należała się mu rekompensata. - Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot”  –tłumaczył premier Mateusz Morawiecki. 

ZUS szkoli z Polskiego Ładu. Kiedy? Jak się zapisać?ZUS szkoli z Polskiego Ładu. Kiedy? Jak się zapisać?Monika Świetlińska

Lepszej gwarancji nie ma?

Mateusz Morawiecki uznał, że wprowadzenie takich rekompensat czy zwrotów to wyjście naprzeciw obawom wielu Polaków. W jego ocenie, lepszej gwarancji dać już nie można, że osoby z zarobkami do 12,8 tys. złotych nie stracą na Polskim Ładzie ani jednej złotówki. 

Co z OPP w Polskim Ładzie?

Szef rządu odniósł się również do obaw Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), dla których możliwość przekazania 1% ze strony podatników, jest często bardzo ważnym źródłem finansowania działalności oraz cennych inicjatyw. W ocenie Morawieckiego, ewentualne straty w porównaniu z 2021 roku zostaną wyrównane przez państwo. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!