fb

ZUS: Kalkulator do obliczania składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już udostępnił internetowy kalkulator do obliczania podstawy wymiaru i składki zdrowotnej dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Jak z niego skorzystać? Dla kogo jest to rozwiązanie?

ZUS: Kalkulator do obliczania składki zdrowotnej
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 stycznia 2022

Kalkulator ZUS. Dlaczego dopiero teraz?

Wielu przedsiębiorców, z niecierpliwością czekało na zapowiadany przez ZUS kalkulator, który ma ułatwić obliczanie miesięcznej podstawy wymiaru i składki zdrowotnej. W tym konkretnym przypadku rzeczywiście nie dało się opublikować tego narzędzia wcześniej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych czekał bowiem na dane z GUS dotyczące przeciętnego wynagrodzenia za czwarty kwartał 2021 roku. Ten odczyt był niezbędny, by udostępnić przedsiębiorcom praktyczne i kompletne narzędzie.

Do 31 stycznia przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do małego ZUS plus na ten rokDo 31 stycznia przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do małego ZUS plus na ten rokMonika Świetlińska

Jak działa kalkulator składki zdrowotnej? 

Wspominany kalkulator jest już dostępny na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym miejscu można obliczyć podstawę wymiaru oraz składki dla osób prowadzących jedną oraz wiele różnego rodzaju działalności gospodarczych poza rolnictwem. Także w przypadku różnych form opodatkowania. ZUS przygotował kalkulator także z myślą o osobach, które korzystają z takich preferencji jak np. „ulga na start”, czyli dość popularne rozwiązanie wśród osób rozpoczynających działalność i młodych firm. 

Kalkulator ZUS – jak obliczyć składkę?

Sam kalkulator jest bardzo prosty, a konieczne obliczenia jesteśmy w stanie wykonać w kilka sekund. ZUS przypomina jedynie, że przedsiębiorca, który rozlicza się z podatku na zasadach ogólnych płaci składkę od średniego miesięcznego wynagrodzenia w ostatnim kwartale ub.r. Między innymi dlatego konieczna była zwłoka z publikacją kalkulatora. W tym przypadku, nie trzeba zatem niczego wpisywać do pola dochodu.

Po kliknięciu przycisku „oblicz”, otrzymamy wynik w formie tabelki, w którym dokładnie opisany jest sposób wyliczenia wspomnianej składki. Można zatem potraktować kalkulator jako wygodne narzędzie do ćwiczeń i sprawdzania obliczeń dokonanych w inny sposób. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: ZUS

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!