Tarcza antykryzysowa dla nielicznych – sprawdź czy dotyczy Twojej branży

Krótka jest lista branż, które w ocenie rządzących zostały pokrzywdzone przez trwającą falę pandemii koronawirusa. Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli z powodu różnego rodzaju ograniczeń mogą już wystąpić o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Kto konkretnie?

Tarcza antykryzysowa dla nielicznych – sprawdź czy dotyczy Twojej branży
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 stycznia 2022

Jaka pomoc w ramach tarczy antykryzysowej?

Od 17 stycznia przedsiębiorcy, których biznes ucierpiał w ostatnich tygodniach z powodu pandemii mogą wnioskować o konkretną pomoc od ZUS. Pierwszym elementem jest zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 roku. Drugą możliwością jest świadczeni postojowe (maksymalnie 6 razy). 

 

Dla kogo pomoc z tarczy antykryzysowej?

Jak informuje ZUS od 17.01.2022 ro zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek za grudzień 2021 r. oraz o świadczenie postojowe mogą wystąpić osoby prowadzące działalność gospodarczą w ramach następujących kodów PKD: (cytujemy za komunikatem ZUS):

  • 56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje),

  • 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni,

  • 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Jak ubiegać się o wsparcie z tarczy antykryzysowej? 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w wyżej wymienionych branżach, będą potrzebowały m.in. wniosku RDZ-B7 (zwolnienie z opłacania składek) oraz wniosku RSP-DD7 (świadczenie postojowe. Trzeba to zrobić po 17.01.2022. W przypadku pierwszego z wymienionych dokumentów mają na to czas do końca lutego. Drugi zaś musi trafić w ciągu trzech miesięcy, licząc od miesiąca w którym rząd zdecyduje się znieść stan epidemii. 

12 tysięcy na dziecko. Teraz nie tylko przez internet?12 tysięcy na dziecko. Teraz nie tylko przez internet?Anna Malinowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!